אבו מאזן באו"ם: "הזמן לשלום אוזל, ייתכן וזו ההזדמנות האחרונה"

בנאום בעצרת האו"ם התייחס יו"ר הרשות הפלסטנית למשא ומתן עם ישראל והזהיר כי חלון ההזדמנויות לשלום הולך ונסגר. "הזמן של העצמאות הפלסטינית הולך ואוזל", אמר והתעקש כי כל הסכם שיושג עם ישראל יהיה הסכם קבע

בנאומו בעצרת האו"ם הערב (ה') הזהיר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן כי חלון ההזדמנויות לשלום הולך ונסגר. "על הקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על מנת להביא שלום לאזור", קרא אבו-מאזן, "הזמן לשלום הולך ואוזל, ייתכן וסבב השיחות הנוכחי הוא ההזדמנות האחרונה להשיג שלום". עוד התעקש כי כלהסכם שלום שיושג עם ישראל יהיה הסכם קבע. העברנו את הנאום מעצרת האו"ם בשידור ישיר כאן בחדשות 2 online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבו-מאזן החל את נאומו כשהביע גאווה על כך שזכה לכינוי כשהוצג: "נשיא מדינת פלסטין" לאחר שזכה למעמד של משקיף באומות המאוחדות.

יו"ר הרשות הפלסטינית ציין כי המשא ומתן עם ישראל הותנע מחדש אחרי שורה של שליחויות מתישות שביצע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי במטרה להגיע להסכם קבע. "אנחנו מסרבים להיכנס למערבולת של הסכם ביניים זמני חדש שיהפוך להסכם קבע", הבהיר.

לדבריו, מטרתו היא להשיג הסכם קבע כולל והסכם שלום בין ישראל לפלסטין "שיפתור את כל הנושאים שעל הפרק ויענה על כל השאלות". יו"ר הרשות הדגיש כי יכבדו את כל ההתחייבות "כדי ליצור אווירה נוחה וסביבה מתאימה להמשך המשא ומתן בצורה רצינית ומאומצת, וליצור את הערבויות להצלחתו כדי שנוכל להגיע להסכם שלום - בתוך תשעה חודשים".

אבו מאזן קרא לקהילה הבינלאומית לפעול נגד ההתנחלויות ושיבח את החלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים מהתנחלויות. "הקהילה הבינלאומית צריכה להישאר ערנית ולגנות ולעצור כל פעולה שתחתור תחת המשא ומתן", אמר. "אני מתכוון מעל הכל להמשך הבנייה בהתנחלויות על אדמת פלסטין, במיוחד בירושלים".

אבו מאזן, אובמה ונתניהו, ארכיון (AP)

אתמול אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי ישראל והפלסטינים הסכימו להאיץ את שיחות השלום, והחליטו כי האמריקנים ייקחו חלק נרחב יותר במשא ומתן.

"בשבוע שעבר, כשנפגשתי עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הממשלה בנימין נתניהו הסכמנו להאיץ את השיחות", אמר קרי במהלך עצרת האו"ם. "עוד הוסכם כי המעורבות האמריקנית תגבר, זאת כדי לעזור לתווך בין הצדדים".

אבו-מאזן הדגיש בפגישה שהוא דבק בפיתרון שתי המדינות, אף שרעיון המדינה הדו-לאומית הולך ומשתרש לדבריו בקרב הפלסטינים. הוא אמר כי אם יושג הסכם שלום, מן הראוי ששני הצדדים יאשרו אותו במשאל-עם.

אובמה: "איננו באשליה כי שלום יהיה קל"

ביום שלישי האחרון, בשולי ועידת האו"ם, נפגש נשיא ארה"ב ברק אובמה עם אבו מאזן. "איש לא חי באשליה כי שלום בין ישראל והפלסטינים יהיה קל", אמר אובמה, "אבל הפלסטינים מבינים כי משא ומתן הוא הדרך הטובה ביותר והיחידה להגיע אל פתרון שתי המדינות".

אובמה שיבח את אבו מאזן על התמדתו בהתנגדות לאלימות ופתיחותו לשיחות. יו"ר הרשות הפלסטינית אמר כי הוא נשאר מחוייב לתהליך השלום והודה לארה"ב על תמיכתה בתהליך. הוא הצהיר כי המטרה היא מדינה פלסטינית עצמאית.

בנאומו בעצרת האו"ם, באותו היום, התייחס נשיא ארה"ב למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ואמר כי "זה הזמן לעשות החלטות קשות". "לאחרונה בירושלים נדהמתי מצעירים ישראלים שחושבים שהשלום הוא אפשרי, ושהמאבק הורס את החברה בישראל", סיפר אובמה על רשמיו מביקורו בישראל, "אבל לאנשים בישראל יש זכות לחיות ללא איום, ללא איום טילים על חייהם".

הנשיא האמריקני הוסיף והתייחס גם לעמדת הצד הפלסטיני והדגיש: "גם לפלסטינים יש זכות לחיות בשלום. ברמאללה שמעתי את הצעירים שמרגישים שאין להם מקום שלהם לחיות בו, הם מתוסכלים מהכיבוש, אבל גם הם הבינו שהדרך היחידה שהמצב הזה יגיע אל סיומו - היא משא ומתן לשלום. זה הזמן לחיפוש השלום".