אירן: "מזכ"ל סבא"א מסתמך על מידע מזויף ושקרי"

מסמך שפורסם באתר של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית חושף ביקורת חריפה במיוחד של אירן על הדוחות האחרונים של הארגון. במסמך, שטהרן דרשה שיפורסם בפומבי רגע לפני פגישה היסטורית בין שרי החוץ של אירן וארה"ב, נכתב בין היתר: "ההאשמות חסרות הבסיס נגד תכנית הגרעין האירנית - לא מקצועיות ולא חוקיות"

תכנית הגרעין האירנית (רויטרס)

שעות ספורות לפני פגישה היסטורית בין שר החוץ האירני לבין מזכיר המדינה האמריקני, מתפרסם הערב (ה') מסמך אירני המבקר בחריפות את הדוחות האחרונים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הטענות וההאשמות חסרות הבסיס נגד תכנית הגרעין האירנית הן לא מקצועיות, לא הוגנות, בלתי חוקיות ומונעות מפוליטיקה", נכתב במסמך שנשלח מטהרן למטה הסוכנות בווינה. המסמך, שאורכו 20 עמודים, נשלח לסבא"א תחת הכותרת "איגרת הסבר" ובטהרן דרשו מהסוכנות לפרסם אותו בפומבי.

"מזכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו הסתמך בדוחות שלו על מידע מזויף, מפוברק ושקרי שסיפקו לו סוכנויות מודיעין מערביות ומקורות ידועים שיחסם אל אירן עוין", נכתב במסמך, בו פורטו התנגדויות רבות לדוחות האחרונים של סוכנות הגרעין.

הערב: שרי החוץ של אירן וארה"ב בפגישה היסטורית

פגישה היסטורית. קרי וזריף (AP, רויטרס)
בשעה 23:00 צפויים מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ושר החוץ האירני מוחמד ג'אסד זריף להיפגש. מדובר בפגישה הראשונה בין שרי החוץ של אירן וארה"ב מאז המהפכה האירנית בשנת 1979. טרם הפגישה אמר קרי כי הוא "בטוח שתהיה פגישה טובה". יחד עם זאת סרב לומר מה על אירן לעשות כדי להראות רצון כנה ביחס לתוכנית הגרעין שלה.

שר החוץ האירני נפגש עם שרי החוץ של בריטניה, סין, צרפת, גרמניה וארה"ב - הפורום המכונה "5+1" - כדי לדון בחששותיו של המערב כי טהרן מבקשת לפתח נשק גרעיני. בדיון בשולי ועידת האו"ם, קרא מוקדם יותר נשיא אירן לעולם נקי מנשק גרעיני. "על אף מדינה אסור להחזיק בנשק גרעיני", אמר רוחאני, "גם ישראל חייבת להצטרף לאמנה נגד החזקה בנשק גרעיני".

"אין ידיים נכונות לנשק הלא נכון הזה", אמר נשיא אירן והוסיף: "אירן נחושה לעשות כל מאמץ לחזון של עולם חופשי מנשק גרעיני. במקום נשק גרעיני הבה נשקיע בחיסול הבורות, המחלות והעוני. הבה נוכיח שאנו, האומות המאוחדות, מאוחדות למען השלום".