הסכמה במועצת הביטחון: "5 החברות הקבועות אישרו הפתרון לנשק הכימי בסוריה"

אחרי המחלוקת המתמשכת, הגיעו חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון להסכמה על מתווה הפתרון בנוגע לנשק הכימי בסוריה. כך דיווחו דיפלומטיים מערביים. לפי המתווה, הסכימה רוסיה כי אמנת האו"ם המתירה פעולות צבאיות ולא צבאיות כדי לקדם שלום וביטחון תופעל במקרה הצורך – אך לא כהחלטה אוטומטית

קרי, פביוס והייג. הסכמה בין המדינות (רויטרס)

ארה"ב, רוסיה, צרפת, סין ובריטניה הגיעו להסכמה על ליבת ההצעה של מועצת הביטחון להשמדת הנשק הכימי של סוריה. כך אמרו היום (ה') דיפלומטים מערביים. לפי דיווח בעיתון הבריטי "גרדיאן" ייתכן ורוסיה תזדקק ליומיים נוספים לפני שכל הנקודות שבהסכם יהיו בהסכמה מלאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שרי החוץ של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון נפגשו לארוחת צהריים עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מוקדם יותר היום", סיפרו הדיפלומטים. לדבריהם, טיוטת הצעה יכולה להיות מוצגת לכל 5 החברות במועצת הביטחון בהקדם. חמשת החברות הקבועות ייפגשו מחר כדי לדון בועידת השלום בז'נבה.

סגן שר החוץ של הרוסי אמר לסוכנות הידיעות AP כי ההצעה תכלול התייחסות לפרק 7 באמנת האו"ם, המתיר פעולות צבאיות ולא צבאיות כדי לקדם שלום וביטחון. יחד עם זאת הבהיר כי אין מניע מיידי לפעולות מעין אלה. המשמעות היא כי מועצת הביטחון תצטרך להוציא החלטה נוספת כדי לפעול צבאית בסוריה, אם דמשק לא תמלא אחר ההסכם.

"המגעים מתנהלים היטב", אמר סגן שר החוץ הרוסי. לדבריו, טיוטת ההחלטה תגיע לכדי סיום "בקרוב מאוד, במהלך היומיים הקרובים".