פגישה היסטורית: שר החוץ האירני נועד עם מזכיר המדינה האמריקני

יותר מ-30 שנה מאז נערכה פגישה בין ארה"ב לאירן, נועדו שר החוץ האירני מוחמד זריף ומזכיר המדינה האמריקני בשולי ועידת האו"ם. טרם הפגישה אמר קרי: "בטוח שתהיה פגישה טובה". כשנשאל מה עליו לשמוע מהאירנים כדי להוכיח את רצינותם הצהיר: "אני אודיע לכם אחרי שהם יהיו רציניים"

פגישה היסטורית: הממשלה החדשה של אירן החלה אמש את שיחותיה הראשונות על תוכנית הגרעין עם ארה"ב וחמשת המעצמות. במסגרת השיחות נפגשו לראשונה שר החוץ האירני מוחמד זריף ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. מדובר בפגישה הראשונה בין שרי החוץ של אירן וארה"ב מאז המהפכה האירנית בשנת 1979. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טרם הפגישה אמר קרי כי הוא "בטוח שתהיה פגישה טובה". יחד עם זאת סרב לומר מה על אירן לעשות כדי להראות רצון כנה ביחס לתוכנית הגרעין שלה. כשנשאל לפני הפגישה מה הוא צריך לשמוע מהאירנים כדי להוכיח את רציונתם ביחס לחששות המעורב סביב תוכנית הגרעין, אמר קרי לכתבים: "אני אודיע לכם אחרי שהם יהיו רציניים".

שר החוץ האירני נפגש עם שרי החוץ של בריטניה, סין, צרפת, גרמניה וארה"ב - הפורום המכונה "5+1" - כדי לדון בחששותיו של המערב כי טהרן מבקשת לפתח נשק גרעיני.

קרי ושר החוץ האירני בפגישה, הערב (רויטרס)

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד גרעין"

בדיון בשולי ועידת האו"ם, קרא מוקדם יותר נשיא אירן לעולם נקי מנשק גרעיני. "על אף מדינה אסור להחזיק בנשק גרעיני", אמר רוחאני, "גם ישראל חייבת להצטרף לאמנה נגד החזקה בנשק גרעיני".

"אין ידיים נכונות לנשק הלא נכון הזה", הדגיש נשיא אירן והוסיף: "אירן נחושה לעשות כל מאמץ לחזון של עולם חופשי מנשק גרעיני. במקום נשק גרעיני הבה נשקיע בחיסול הבורות, המחלות והעוני. הבהנ נוכיח שאנו, האומות המאוחדות, מאוחדות למען השלום".

רוחאני. "עולם נקי מגרעין" (רויטרס)

בראיון לעיתון הוושינגטון פוסט אמר נשיא אירן חסן רוחאני הלילה כי הוא מעוניין להגיע להסכם עם מעצמות המערב על תכנית הגרעין של ארצו בתוך חצי שנה. "הדרך היחידה קדימה היא לוח זמנים קצר", אמר.

שר החוץ של אירן הצהיר עוד אמש כי מדינתו רוצה להתניע בהקדם האפשרי את המשא ומתן על הגרעין האירני עם שש המעצמות - זאת כדי לחתום על עסקה כמה שיותר מוקדם. את הדברים הוא אמר לאחר פגישה שערך עם שר החוץ של צרפת לורן פביוס. "הרפובליקה האסלאמית רצינית מאוד לגבי המשא ומתן ואנו מלאי תקווה כי גם הצד השני מוכן לקראתו", הוסיף.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני התייחס לדבריו של שר החוץ ואמר כי שש המעצמות צריכות להיות בטוחות שאירן אכן ויתרה על תכניתה הגרעינית. "נבחן אם הם אכן רציניים, זו הזדמנות לבדוק אם ניתן להגיע לפתרון", ציין קרני.