רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"

בדיון בשולי ועידת האו"ם, קרא נשיא אירן לעולם נקי מנשק גרעיני. "על אף מדינה אסור להחזיק בנשק גרעיני", הצהיר רוחאני, "במקום נשק גרעיני עלינו להשקיע בחיסול המחלות, הבורות והעוני". היום צפוי קרי להיפגש עם שר החוץ האירני לדיון בתוכנית הגרעין

בנאום בדיון בשולי ועידת האו"ם קרא היום (ה') נשיא אירן חסן רוחאני לעולם נקי מנשק גרעיני. "על אף מדינה אסור להחזיק בנשק גרעיני", אמר רוחאני וקרא לישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני."ישראל המדינה היחידה באזור שאינה חתומה על האמנה נגד נשק גרעיני ועליה להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני", ציין רוחאני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין ידיים נכונות לנשק הלא נכון הזה", אמר נשיא אירן והוסיף: "אירן נחושה לעשות כל מאמץ לחזון של עולם חופשי מנשק גרעיני. במקום נשק גרעיני הבה נשקיע בחיסול הבורות, המחלות והעוני. הבה נוכיח שאנו, האומות המאוחדות, מאוחדות למען השלום".

הערב צפוי מזכיר המדינה האמריקני להיפגש בפגישה היסטורית עם שר החוץ האירני. טרם אמר קרי כי הוא "בטוח שתהיה פגישה טובה". יחד עם זאת סרב לומר מה על אירן לעשות כדי להראות רצון כנה ביחס לתוכנית הגרעין שלה.

כשנשאל לפני הפגישה מה הוא צריך לשמוע מהאירנים כדי להוכיח את רציונתם ביחס לחששות המעורב סביב תוכנית הגרעין, אמר קרי לכתבים: "אני אודיע לכם אחרי שהם יהיו רציניים".

פגישה ראשונה בין ארה"ב לאירן - מאז 1979

שר החוץ האירני מוחמד ג'אבד זריף צפוי להיפגש היום עם שרי החוץ של בריטניה, סין, צרפת, גרמניה וארה"ב - הפורום המכונה "5+1" - כדי לדון בחששותיו של המערב כי טהרן מבקשת לפתח נשק גרעיני. מדובר בפגישה הראשונה בין שרי החוץ של אירן וארה"ב מאז המהפכה האירנית בשנת 1979. הפגישה צפויה להתקיים ב-23:00 (שעון ישראל).

קרי. "אודיע כשאירן תהיה רצינית" (רויטרס)

בראיון לעיתון הוושינגטון פוסט הצהיר נשיא אירן חסן רוחאני הלילה כי הוא מעוניין להגיע להסכם עם מעצמות המערב על תכנית הגרעין של ארצו בתוך חצי שנה. "הדרך היחידה קדימה היא לוח זמנים קצר", אמר.

שר החוץ של אירן, הצפוי להיפגש היום עם קרי, הצהיר עוד אמש כי מדינתו רוצה להתניע בהקדם האפשרי את המשא ומתן על הגרעין האירני עם שש המעצמות - זאת כדי לחתום על עסקה כמה שיותר מוקדם. את הדברים הוא אמר לאחר פגישה שערך עם שר החוץ של צרפת לורן פביוס. "הרפובליקה האסלאמית רצינית מאוד לגבי המשא ומתן ואנו מלאי תקווה כי גם הצד השני מוכן לקראתו", הוסיף.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני התייחס לדבריו של שר החוץ ואמר כי שש המעצמות צריכות להיות בטוחות שאירן אכן ויתרה על תכניתה הגרעינית. "נבחן אם הם אכן רציניים, זו הזדמנות לבדוק אם ניתן להגיע לפתרון", ציין קרני.