כלי התקשורת באירן: דבריו של רוחאני על השואה סולפו

בריאיון שהעניק לרשת CNN צוטט נשיא אירן רוחאני כאומר שהשואה היא פשע שביצעו הנאצים נגד היהודים. כעת טוענים כלי התקשורת ברפובליקה האסלאמית כי דבריו פוברקו וסולפו - זאת למרות שמתורגמן מטעמו נכח במקום

דבריו של רוחאני פוברקו? (רויטרס)

בעוד נשיא אירן חסן רוחאני ממשיך במסעותיו בעצרת האו"ם, נראה שבארצו יש מי שאינו מרוצה מהדרך המתונה שבה מצטיירים דבריו. בכלי התקשורת ברפובליקה האסלאמית מפרסמים היום (ה') הוכחות לכך שבראיונות שונים שקיים בימים האחרונים סולפו דבריו של הנשיא הנבחר - דברים שלכאורה פנו למערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניק לכריסטיאן אמנפור מרשת CNN אמר לכאורה הנשיא האירני כי הוא מכיר בשואת העם היהודי ובפשעים שביצעו הנאצים כלפי היהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. סוכנות הידיעות האירנית "פארס" טוענת מנגד כי דבריו של הנשיא פוברקו כמעט לחלוטין וכי התרגום האמריקני לדבריו שיבש לחלוטין את כוונותיו האמיתיות.

"כפי שאמרתי בעבר, איני היסטוריון ולכן איני יכול להעריך את מימדי השואה, זה משהו שהיסטוריונים צריכים לדון בו", אמר רוחאני על פי התרגום של סוכנות הידיעות האירנית. "אנחנו מגנים כל סוג של פשע שבוצע נגד האנושות לאורך ההיסטוריה ובכלל זה את הפשע שבוצע על ידי הנאצים נגד היהודים ונגד אלה שאינם יהודים. מה שהנאצים עשו ראוי לגינוי אך ההיבטים השונים של המקרה הזה דורשים הבהרה של היסטוריונים וחוקרים".

לטענת סוכנות הידיעות, רוח הדברים של רוחאני שונתה באופן שסותר לחלוטין את כוונותיו. "חלקים שלמים הוספו לדברים למרות שלא אמר אותם בשום שלב בריאיון", נכתב באתר האינטרנט הפופולארי של הרשת האירנית. הריאיון יש לציין תורגם על ידי מתורגמן שהקצתה במיוחד ממשלת אירן.

רוחאני: הסכם אפשרי בתוך שלושה חודשים

באותו ריאיון, פנה המנהיג האירני לעם האמריקני באנגלית ואמר: "אני רוצה לומר לכם שאני מביא שלום וידידות מאירן לאמריקנים". את הדברים האלה מן הסתם לא יכלה הסוכנות האירנית לדחות.

במקביל, כחלק מסדרת הראיונות שמקיים הנשיא האירני בכלי התקשורת במערב - הוא ממשיך להציג חזית מתונה. לוושינגטון פוסט אמר אמש כי ניתן יהיה להגיע למתווה להפסקת תוכנית הגרעין האירנית בתוך שלושה חודשים בלבד. "ככל שלוח הזמנים יהיה קצר יותר, כך כולם ירוויחו. העדיפות שלנו היא הסכם בתוך שלושה חודשים, אבל גם חצי שנה זה טוב מספיק בשבילנו. זוהי סוגייה שאפשר לפתור תוך חודשים, לא שנים", אמר הנשיא.