אירן: רוצים הסכם על גרעין בהקדם האפשרי

לאחר נאומו של רוחאני והכותרות המעודדות של העיתונים באירן, בטהרן מבקשים הערב להתניע כמה שיותר מהר את המשא ומתן על הגרעין. שר החוץ האירני אמר באו"ם כי מדינתו "רצינית מאוד לגבי הסכם". סגנו בירך על הטון ה"מרוכך ומכובד" של נשיא ארה"ב אובמה בנאומו

האירנים ממשיכים לאותת שהם רוצים שינוי: אחרי שנשיא אירן רוחאני גינה את שואת היהודים ופנה לעם האמריקני בשפה האנגלית בריאיון ל-CNN, בטהרן אומרים הערב כי הם מבקשים להתחיל את המשא ומתן על הגרעין בהקדם האפשרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ של אירן מוחמד ג'אבאד זריף אמר הערב (ד') בעצרת האו"ם כי מדינתו רוצה להתניע בהקדם האפשרי את המשא ומתן על הגרעין האירני עם שש המעצמות - זאת כדי לחתום על עסקה כמה שיותר מוקדם.

את הדברים הוא אמר לאחר פגישה שערך עם שר החוץ של צרפת לורן פביוס. "הרפובליקה האסלאמית רצינית מאוד לגבי המשא ומתן ואנו מלאי תקווה כי גם הצד השני מוכן לקראתו", הוסיף.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני התייחס לדבריו של שר החוץ ואמר כי שש המעצמות צריכות להיות בטוחות שאירן אכן ויתרה על תכניתה הגרעינית. "נבחן אם הם אכן רציניים, זו הזדמנות לבדוק אם ניתן להגיע לפתרון", ציין קרני.

כור גרעיני באירן (רויטרס)

במקביל, סגנו של זריף בירך הערב על הטון "המרוכך והמכובד" שביטא נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם - כזה שהדגישו ו"היללו" גם העיתונים בכל רחבי אירן היום.

"נדמה שנוצר אקלים חדש ביחסים של הממשל החדש בטהרן עם המערב - כזה שמדינות רבות וגופים בינלאומיים שואפים להתאים את עצמם אליו", אמר סגן שר החוץ האירני מורטזה סרמאדי.

עם זאת, אמר כי מה שיקבע הוא המעשים ולא המילים וההצהרות המכובדות. "אם הקהילה הבינלאומית תכבד את זכותה של אירן לפיתוח גרעין למטרות אזרחיות, ניתן יהיה להגיע לפתרון".

רוחות של שינוי באירן? (רויטרס)

באירן מקווים לעידן חדש ביחסים עם המערב

"מאז שהנשיא רוחאני נכנס לתפקידו בחודש שעבר, הוא הספיק והצליח לשכנע מדינות אחרות לפתוח במגעים דיפלומטיים המבוססים על כבוד הדדי", אמר אזרח אירני לאחר נאומי אובמה ורוחאני בעצרת האו"ם. "הוא הבהיר שהוא חותר לבסס יחסים דיפלומטיים עם מדינות נוספות".

"אני מקווה שארצות הברית תנצל את ההזדמנות הזו שנוצרה ככל הניתן כדי להביא להסדר שיפתור את משבר הגרעין ויסיר מעל אירן את הסנקציות", אמר אזרח אירני אחר. לדבריו, שורת המחוות של רוחאני כלפי המערב בחודש האחרון עוררו תקווה מחודשת לשיפור ואף לחידוש היחסים בין וושינגטון לטהרן לאחר עשרות שנים של נתק.

כותרות עיתוני הבוקר בכל רחבי אירן שיקפו אף הן את הטון החדש לכאורה ביחסים בין אירן למערב. "אובמה הצהיר שארצו מכבדת את זכותה של אירן לפתח אנרגיה גרעינית", הכריז עיתון אחד. באחר אף התנוססה הכותרת: "שלום, תקווה וחירות" וגם "עם תקווה, השלום נמצא בהישג יד".

"אנחנו לא צריכים רק לקבל אחרים, אלא גם לעבוד יחד", אמר רוחאני במסגרת נאומו באו"ם. "לאנשים מסביב לעולם נמאס ממלחמות. הם רוצים שינוי. הרפובליקה האסלאמית של אירן מאמינה שעל ידי שיחות ומתינות ניתן להגיע רחוק. אנו מתנגדים לנשק גרעיני כי אנו דוגלים בשלום, ולא במלחמה". מיד לאחר הדברים, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הנאום היה "מלא צביעות".