פריטים של יהודים מהשואה נמכרים לכל דורש ברשת

חיפוש פשוט באתר הקניות הגדול ביותר ברשת מעלה תמונת מצב מדאיגה: מדים, נעליים, כובעים, מברשות שיניים - ואפילו ספר תורה שהיו שייכים כפי הנראה ליהודים ששהו במחנות אושוויץ ודכאו ובגטו לודז' בתקופת השואה, מוצעים בו למכירה תמורת אלפי ועשרות אלפי דולרים. יד ושם: "התופעה מוכרת וראויה לגינוי"

ערכת הלבוש המוצעת למכירה באתר (eBay)

מדי פסים דהויים ממחנה ההשמדה אושוויץ, מברשות שיניים מדכאו - ואפילו ספר תורה שהיה שייך ליהודים מגטו לודז': הפריטים האלה אינם מוצגים היסטוריים ממוזיאון "יד ושם", אלא לא פחות מפריטים המוצעים למכירה באתר הקניות הפופולרי ביותר ברשת, eBay.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחיפוש פשוט באתר, כל אחד יכול להגיע לעמודי המכירה של פריטים מתקופת השואה. אמנם טרם ברור אם מדובר בפריטים אותנטיים מתקופת מלחמת העולם השנייה שגם היו שייכים ליהודים, אולם מה שברור הוא שהם מוצעים למכירה ברשת - בדומה לפריטים אחרים מהשואה שהוצעו בעבר אף הם למכירה באינטרנט - ואף הוכחו כאמיתיים.

מכנסי הפסים מאושוויץ - לכל דורש (eBay)

אחד הפריטים הוא ערכה הכוללת מדי פסים בתכלת ולבן, כובע פסים ונעליים ממחנה ההשמדה אושוויץ שמוצעת למכירה בכ-18 אלף דולרים - כ-63 אלף שקלים. בעמוד אחר מוצעים למכירה המכנסיים לבדם תמורת 8,500 דולרים - כ-30 אלף שקלים.

מברשות שיניים ממחנה ריכוז, ספר תורה מהגטו

ולא רק פרטי לבוש מהשואה מוצעים לכאורה למכירה באתר, אלא גם פריטים ששימשו לשמירה על אורח חיים שגרתי - ככל שניתן היה - בין חומות הגטו. מברשות שיניים ממחנה הריכוז דכאו שעליהן הוטבע המספר 1285A4 וככל הנראה היו שייכות לאסיר שניתן לו המספר הזה וששהה במחנה, מוצעות למכירה תמורת 225 דולרים (כ-800 שקלים). פריטים אלה קיימים באתר מהמחצית השנייה של שנת 2013 - ועדיין מוצעים למכירה.

ספר התורה מגטו לודז' (eBay)

ואם כל זה לא מספיק, אז באתר מוצע למכירה גם ספר תורה מתקופת השואה, שככל הנראה היה שייך ליהודים בגטו לודז'. מי שהעמיד את הפריט למכירה כבר בשלהי 2011, מבקש תמורתו כ-6,000 דולרים (כ-21 אלף שקלים). גם היום, ערב שמחת תורה, הפריט עדיין קיים למכירה ברשת.

ברשת נמכרים בעיקר פריטים שהיו שייכים לנאצים

איריס רוזנברג, דוברת "יד ושם" מסרה בתגובה לחדשות 2 באינטרנט כי אמנם לא מדובר בתופעה שכיחה במיוחד, אך שהיא אינה חדשה. "אנחנו במרכז הלאומי להנצחת השואה לא נוהגים לרכוש פריטים כאלה שאנו נתקלים בהם לאחר שאנו מוודאים שהם אכן אמיתיים, אלא מקבלים פריטים שנמסרים לנו", מסרה רוזנברג.

מברשת השיניים ועליה המספר (eBay)

לדבריה, התופעה הזו פסולה ולא נכון לעשות סחר-מכר בפריטים מתקופת השואה שיש להם ערך היסטורי ולקבל כסף תמורתם. "נתקלנו בעבר במקרים כמו אלה המתוארים כאן וכלל לא בטוח שמדובר בפריטים אמיתיים. עיקר החפצים המוצעים למכירה ברשת הם כאלה שהיו שייכים לנאצים כמו סיכות שהוטבע עליהם צלב קרס ופריטים דומים אחרים", הדגישה.

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.