רוחות של שינוי? אחרי הנאומים באו"ם מקווים באירן לעידן חדש ביחסים עם המערב

כותרות העיתונים באירן זועקות - "השלום בהישג יד". ואת התקווה הזו מביעים גם אזרחים בטהרן. אחרי נאומי אובמה ורוחאני באו"ם, תחושה חדשה של תקווה ברחוב האירני

האירנים מבקשים שינוי: שעות לאחר נאומיהם של נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא אירן חסן רוחאני בעצרת האו"ם, בהם קראו לפיוס ולהסדרת סוגיית הגרעין האירני באמצעות משא ומתן - נראה שקולות דומים עולים גם מהרחוב האירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מאז שהנשיא רוחאני נכנס לתפקידו בחודש שעבר, הוא הספיק והצליח לשכנע מדינות אחרות לפתוח במגעים דיפלומטיים המבוססים על כבוד הדדי", אמר אזרח אירני לאחר נאומי אובמה ורוחאני בעצרת האו"ם. "הוא הבהיר שהוא חותר לבסס יחסים דיפלומטיים עם מדינות נוספות".

"אני מקווה שארצות הברית תנצל את ההזדמנות הזו שנוצרה ככל הניתן כדי להביא להסדר שיפתור את משבר הגרעין ויסיר מעל אירן את הסנקציות", אמר אזרח אירני אחר. לדבריו, שורת המחוות של רוחאני כלפי המערב בחודש האחרון עוררו תקווה מחודשת לשיפור ואף לחידוש היחסים בין וושינגטון לטהרן לאחר עשרות שנים של נתק.

כותרות עיתוני הבוקר בכל רחבי אירן שיקפו אף הן את הטון החדש לכאורה ביחסים בין אירן למערב. "אובמה הצהיר שארצו מכבדת את זכותה של אירן לפתח אנרגיה גרעינית", הכריז עיתון אחד. באחר אף התנוססה הכותרת: "שלום, תקווה וחירות" וגם "עם תקווה, השלום נמצא בהישג יד".

רוחאני בנאומו באו"ם: "מתנגדים לנשק גרעיני"

לאחר שנשיא ארצות הברית ברק אובמה הביע נכונות לדון עם טהרן על תכנית הגרעין מעל בימת עצרת האו"ם, עלה אמש לדוכן הנואמים נשיא אירן החדש חסן רוחאני, שהתייחס בדבריו לניסיונות לחדש את המשא ומתן עם שש המעצמות.

"אנחנו לא צריכים רק לקבל אחרים, אלא גם לעבוד יחד", אמר רוחאני. "לאנשים מסביב לעולם נמאס ממלחמות. הם רוצים שינוי. הרפובליקה האסלאמית של אירן מאמינה שעל ידי שיחות ומתינות ניתן להגיע רחוק. אנו מתנגדים לנשק גרעיני כי אנו דוגלים בשלום, ולא במלחמה".

רוחאני קרה לעצור את הסנקציות על ארצו. "הסנקציות נגדנו הן אלימות, פשוטות וטהורות", אמר. "הן מפרות את זכויות האדם במדינה ומקשות על הזכות לחיים. הסנקציות גורמות לסבל אנושי. התוצאות השליליות לא רק פוגעות באנשים באיראן, אלא גם במדינות אחרות מסביב. אלימות וקיצוניות לא נותנות מקום לשלום וקבלת האחר".