חקירת מתקפת הטרור בקניה: מקלעים הוחבאו בתוך הקניון ימים לפני הפעולה

בעוד קניה נכנסת לשלושה ימי אבל בעקבות מתקפת הטרור בקניון בניירובי, גורמי ביטחון מסביב לעולם פועלים כדי לחקור את נסיבות הפיגוע. ה"ניו יורק טיימס" מצטט בכירים אמריקניים הטוענים כי המפגעים קיבלו עזרה מבפנים, והחביאו את כלי הנשק הגדולים באחת מחנויות הקניון לפחות יממה לפני המתקפה

המפגעים קיבלו "עזרה מבפנים"? (AP)

אחרי שאמש הוכרז על סיום מתקפת הטרור הרצחנית בקניה, כעת מתפנות הרשויות במדינה האפריקאית ובעולם כולו לחקור כיצד יותר מעשרה מחבלים הצליחו לחדור חמושים לקניון "ווסט גייט", ולהשתלט על מאות האנשים שהיו במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיתון ה"ניו יורק טיימס" מצטט הבוקר (ד') גורמי ביטחון אמריקניים שמספרים כי מתקפת הטרור תוכננה כבר לפני מספר חודשים, אז גייסו אנשי ארגון "אל-שבאב" ממקום מושבם בסומליה, צוות לוחמים זרים דוברי אנגלית.

על פי הדיווח, במשך שבועות ארוכים למדו צוות המפגעים את שרטוטי המבנה שנבחר למתקפה - החל מתוואי החצר ועד למפת תעלות האוורור. לאחר שהסתננו למדינה, ככל הנראה דרך הגבולות הפרוצים יחסית, נעזרו המחבלים באחד מעובדי הקניון, והחביאו מספר מקלעים רבי עוצמה בתוך אחת מהחנויות במקום.

נשיא קניה: "פצועים אך לא כנועים" (רויטרס)

החשש: חלק מהמחבלים ברחו עם ההמון שנמלט

העיתון האמריקני הוסיף ודיווח כי כעת, משנגמרה מתקפת הטרור בת שלושה הימים, חוששים גורמי ביטחון מערביים כי חלק מהמחבלים חמקו מן הקניון במהלך המהומה הראשונית שהתפתחה במקום, תוך זונחים את כלי הנשק בקניון כדי להסוות עצמם כאזרחים.

גורמי הביטחון האפריקאים והמערביים עדיין לא קבעו באופן וודאי את זהותם של התוקפים, וממתינים כעת לצילומי מצלמות האבטחה ולבדיקות די.אן. איי מהזירה. "דיווחי המודיעין מצביעים על כך שאישה בריטית ושני אזרחים אמריקניים היו מעורבים במתקפה, אך אנחנו לא יכולים לאשר את הדיווחים הללו", אמר נשיא קניה.

אתמול דיווח הנשיא אוהורו קניאטה כי כוחות הביטחון הביסו את הטרוריסטים. "כאומה אנחנו פצועים בעקבות התקרית הקשה, אך לא כנועים, הצלחנו להביס ולבייש את התוקפים שלנו", אמר קניאטה בהצהרה ששודרה בטלוויזיה המקומית.

מתקפת הטרור בקניה - הסיקור המלא:

הרשויות בקניה: הושגה שליטה על הקניון

"נעצרו 10 חשודים במעורבות במתקפה"

שר הפנים: "רוב בני הערובה שוחררו"

עדויות: "המחבלים צעקו כופרים למוות"

פעילי הטרור: נוציא להורג את בני הערובה