אובמה נפגש עם אבו מאזן: "אין אשליה כי שלום יהיה קל"

אחרי נאומו בוועידת האו"ם, נפגש נשיא ארה"ב עם יו"ר הפלסטינית ושיבח אותו על פתיחותו לשיחות. "הפלסטינים מבינים כי מו"מ הוא הדרך הטובה והיחידה לפתרון שתי המדינות". אבו מאזן: מטרתנו היא מדינה פלסטינית עצמאית

אבו מאזן ואובמה נפגשו. ארכיון (רויטרס)

אחרי קריאתו להחלטות קשות במשא ומתן, נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגש היום (ג') בשולי ועידת האו"ם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "איש לא חי באשליה כי שלום בין ישראל והפלסטינים יהיה קל", אמר אובמה, "אבל הפלסטינים מבינים כי משא ומתן הוא הדרך הטובה ביותר והיחידה להגיע אל פתרון שתי המדינות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא ארה"ב שיבח את אבו מאזן על התמדתו בהתנגדות לאלימות ופתיחותו לשיחות. יו"ר הרשות הפלסטינית אמר כי הוא נשאר מחוייב לתהליך השלום והודה לארה"ב על תמיכתה בתהליך. הוא הצהיר כי המטרה היא מדינה פלסטינית עצמאית.

מוקדם יותר התייחס נשיא ארה"ב בנאומו בעצרת האו"ם למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ואמר כי "זה הזמן לעשות החלטות קשות". "לאחרונה בירושלים נדהמתי מצעירים ישראלים שחושבים שהשלום הוא אפשרי, ושהמאבק הורס את החברה בישראל", סיפר אובמה על רשמיו מביקורו בישראל, "אבל לאנשים בישראל יש זכות לחיות ללא איום, ללא איום טילים על חייהם".

"גם לפלסטינים יש זכות לחיות בשלום"

הנשיא האמריקני הוסיף והתייחס גם לעמדת הצד הפלסטיני והדגיש: "גם לפלסטינים יש זכות לחיות בשלום. ברמאללה שמעתי את הצעירים שמרגישים שאין להם מקום שלהם לחיות בו, הם מתוסכלים מהכיבוש, אבל גם הם הבינו שהדרך היחידה שהמצב הזה יגיע אל סיומו - היא משא ומתן לשלום. זה הזמן לחיפוש השלום".

הוא שיבח את מאמציהם של שני הצדדים למשא ומתן. "ישראל והפלסטינים הראו נכונות אמיצה לשלום", אמר הנשיא, "נתניהו שחרר אסירים, אבו מאזן הגיע לשולחן המשא ומתן". אובמה הדגיש עוד כי "כל ידידותיה של ישראל צריכות להבין שיציבותה של ישראל תלויה בהקמת מדינה פלסטינית. גם המדינות הערביות צריכות להכיר במדינת ישראל וזכותה להתקיים".

נשיא ארה"ב קרא לשני הצדדים "לצאת מסלול ההאשמות והאמונות הישנות למסלול של אמונה ואומץ". לדבריו, שתי הסוגיות של תכנית הגרעין והשלום הישראלי-פלסטיני - ישפיעו מאוד על המצב במזרח התיכון ובאפריקה.

ביום שני בשבוע הבא צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש אף הוא עם נשיא ארה"ב, בשולי ועידת האו"ם בניו יורק. השניים עתידים לדון הן במשא ומתן והן בסוגיית הגרעין האירני.