למרות הציפיות: אובמה ורוחאני לא נפגשו

חרף הציפייה למפגש בין המנהיגים ואולי ללחיצת יד, נשיא אירן לא הגיע לארוחת הצהריים שאירח מזכ"ל האו"ם ולא נפגש שם עם נשיא ארה"ב. גם פגישה רשמית בין המנהיגים בשולי הוועידה אינה נראית באופק. "הניסיונות לקדם מפגש בין השניים מסובכים מדי", אמר בכיר בממשל האמריקני

(AP)

רבים ציפו לפגישתם של נשיא אירן רוחאני ונשיא ארה"ב אובמה בארוחת הצהריים שאירח היום (ג') מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. יש אף שאמרו כי לחיצת ידיים בין המנהיגים בארוחה תהיה צעד היסטורי. אבל הציפיות נתקלו באכזבה. נשיא אירן לא הגיע לארוחה. גם פגישה רשמית בין השניים - לא נראית באופק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר בממשל האמריקני אמר כי כל הניסיונות לקדם מפגש בין השניים "מסובכים מדי". "האירנים לא מוכנים למפגש ברמה הנשיאותית", ציין הבכיר, "דווקא הבית הלבן היה פתוח לקיים את הפגישה בין רוחאני לאובמה".

נשיא אירן נפגש הערב, בשולי ועידת האו"ם בניו יורק, עם יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד. השניים דנו על מדיניותו הכלכלית של הנשיא ודרכים להעמיק את הקשרים בין הרפובליקה האסלאמית לארגון הבינלאומי.

דובר קרן המטבע הבינלאומית, גרי רייס, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפגישה נעשתה לבקשתן של הרשויות באירן "כדי לדון בהתפתחויות בכלכלה העולמית, סדרי העדיפויות הממשלתיים, וכיצד השותפות עם קרן המטבע הבינלאומית יכולה להעמיק".

מוקדם יותר, בנאומו ברך נשיא ארה"ב על אמירותיו של הנשיא האירני הנבחר רוחאני, כי אין בכוונתו לפתח נשק גרעיני. "אני מקבל בברכה את אמירתו של הנשיא שהוא לא מחפש נשק גרעיני -זו הכרזה בכיוון הנכון", אמר אובמה אבל הבהיר: "כדי שנגיע לעמק השווה , אנו צריכים לראות שמאחורי המילים, יש מעשים".

אובמה שב והזכיר את חלופת המכתבים בינו לבין ההנהגה באירן ואמר כי הבהיר לנשיא היוצא של אירן וזה הנכנס: "אנו מוכנים לדון בתוכנית הגרעין באירן, אך נחושים לא לאפשר גרעין אירני למטרות צבאיות. אנחנו מתעקשים שממשלת אירן תעמוד בהתחייבויותיה תחת האמנה לאי הפצת נשק גרעיני".

נתניהו: "נקדם דיפלומטיה, אך לא חצאי אמיתות"

אחרי שאובמה הודיע בנאומו באו"ם על נכונותו לדון עם אירן על תוכנית הגרעין, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "ישראל תקדם בברכה פתרון דיפלומטי אמיתי שבאמת ינטרל את יכולתה של אירן לפתח נשק גרעיני - אבל לא תלך שולל אחרי חצאי אמיתות שמטרתם ליצור מסך עשן".

"לא נהיה מוכנים לחצאי אמיתות". נתניהו (קובי גדעון / לע"מ)

ראש הממשלה הדגיש כי מילותיה של אירן צריכות להיות מלוות במעשים שקופים וניתנים לאימות. "אני רוצה לדון על הדברים עם אובמה", אמר נתניהו, "אירן תנסה להסיר את הסנקציות ע"י קוסמטיקה בעוד היא דוהרת לגרעין". מוקדם יותר אמר בנאומו בעצרת האו"ם נשיא ארה"ב, כי הוא אינו מאמין שההיסטוריה הכואבת מול איראן ניתנת לפתרון בין לילה, יחד עם זאת הבהיר: "אם נפתור את בעיית הגרעין האירנית - זה צעד לכיוון הנכון שיבנה אמון".

נתניהו קרא לנציגים הדיפלומטים של ישראל להחרים הלילה את נאומו של נשיא אירן. "למרות מתקפת החיוכים של נשיא אירן החדש מדיניות המשטר לא התשתנתה כלל", אמר ראש הממשלה. לדבריו, רק בשבוע שעברר רוחאני, כמו אחמדינג'ד, סירב להכיר בשואה כעובדה היסטורית. "כשמנהיגי אירן יחדלו מלהכחיש את שואת העם היהודי, מלקרוא להשמדת מדינת ישראל - ויכירו בזכות קיומה המשלחת הישראלית תקשיב לנאומיהם בעצרת הכללית".

שר האוצר יאיר לפיד טען מנגד כי החרמת נאומו של נשיא אירן - היא טעות. "ישראל אינה צריכה להצטייר כסרבנית סדרתית של משא-ומתן וכמדינה שאינה מעוניינת בפתרונות בדרכי שלום", הסביר לפיד, "עלינו לתת לאיראנים להיות סרבני השלום, ולא להיראות כמי שאינם פתוחים לשינויים". לפיד הוסיף כי "יציאה ממליאת האו״ם והחרמה אינה רלבנטית בדיפלומטיה הנוכחית ומזכירה את האופן בו נהגו מדינות ערב כלפי ישראל".