המחבלים בקניה: "ממשיכים להילחם; בני הערובה חיים ומבוהלים"

שעות ספורות לאחר הודעת הרשויות במדינה כי כוחות הביטחון השתלטו על קניון "ווסטגייט" בניירובי ושחררו את כל בני הערובה שהוחזקו בידי מחבלי ארגון "אל שבאב", טוען ארגון המחבלים "אל שבאב" כי הלחימה נמשכת וכי בני הערובה "חיים, אך מבוהלים". כמו כן, טוענים הטרוריסטים, "הקניון מלא בגופות"

משבר בני הערובה בניירובי הסתיים? הרשויות בקניה הודיעו הלילה (ג') כי כוחות הביטחון השיגו שליטה על קניון "ווסטגייט" בבירה ושחררו את כל בני הערובה, אך הבוקר שוב נשמעו קולות ירי מתוך הקניון על פי דיווחים של כלי תקשורת זרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטלוויזיה האזרחית בקניה מדווחת הבוקר כי כוחות הביטחון הקנייתיים הרגו "שישה מהתוקפים הנותרים" בקניון. קודם לכן טענו כוחות הביטחון כי בקניון נמצאים בין 10 ל-15 מחבלים, שמתבצרים באגף אחד במרכז הקניות.

תמונה הפוכה עולה מהודעת הטרוריסטים המתבצרים בקניון: הארגון הסומלי אל שבאב, אשר לקח אחריות על הפיגוע בקניון, טוען כי "לוחמי מוג'הידין עדיין נמצאים בקניון ונלחמים - הלחימה התחדשה בשעות אלו". בהודעת הארגון נכתב כי הלוחמים "ממשיכים להגן על השטח, ויצרו קשר עם מטה הארגון".

כמו כן, נכתב בחשבון הטוויטר של אל שבאב, "בני הערובה שמוחזקים בידי המוג'הידין בתוך הקניון עדיין חיים - נראים מבולבלים ומעורערים, אך בחיים". "יש גופות רבות שעדיין מפוזרות ברחבי הקניון", הוסיף הארגון, שהכחיש את הטענות לפיהן אזרחים אמריקנים ובריטים נלחמים בשורות הארגון: "אלו שמתארים את התוקפים כאמריקנים ובריטים לא יודעים מה קורה בתוך הקניון".

בית הדין הפלילי הבינ"ל (ICC) פרסם הודעת גינוי למתקפת הטרור בקניון "ווסטגייט" בקניה: "מתקפה מצד חמושים כלפי אזרחים תמימים מנוגדת לחוק הבינ"ל, ועשויה להוות פשע לפי אמנת רומא, שקניה שותפה לה". "התובע מוכן לשתף פעולה עם הקהילה הבינ"ל והממשלה הקנייתית מנת להעמיד את האחראים לדין", נכתב בהודעה.

נזק של מיליוני דולרים

העיתון הקנייתי "Daily Nation" מדווח כי לכלכלת קניה נגרם נזק בסך מיליוני דולרים, בעקבות הפיגוע בקניון בניירובי. לפי הדיווח, נזק רב נגרם לחנויות ורווחים רבים אבדו, מכיוון שמרבית מרכזי הקניות בניירובי נסגרו במהלך סוף השבוע עקוב-הדמים.

62 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור של אנשי ארגון "אל שבאב" הסומלי ויותר מ-170 נפצעו. כוחות הביטחון המקומיים צרו על הקניון שבו התבצרו המחבלים במשך יותר מ-60 שעות וניהלו חילופי ירי עם החוטפים.

הלילה הכריזו בקניה כי הושגה שליטה על הבניין, אבל נראה כי ההודעה הייתה קצת מוקדמת. עדי ראייה דיווחו הבוקר לסוכנות הידיעות רויטרס על קולות ירי חזקים מתוך הקניון. סוכנות איי.פי דיווחה על להבות ועשן שנראים בקניון.

כוחות הביטחון מקיפים את הקניון (רויטרס)

שרת החוץ: בין המחבלים - אמריקני ובריטי

הדיווחים מגיעים לאחר שמשרד הפנים הקנייתי צייץ בטוויטר כי הושלם מבצע ההשתלטות על הקניון. שרת החוץ אמינה מוחמד אף סיפקה פרטים לגבי ארצות מוצאם של חלק מהמחבלים. בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית PBS היא אמרה כי "שניים או שלושה אמריקנים ובריטי אחד" נמנו על שורות הטרוריסטים שהתפרצו לקניון.

במקביל, מקור ביטחוני בבריטניה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן ש"האלמנה הלבנה" - האזרחית הבריטית סמנתה לווט'ווית - מעורבת במצור בקניה. לווט'ווית היא אלמנתו של אחד המחבלים המתאבדים שביצעו את הפיגוע בלונדון בשנת 2005, והתקשורת באנגליה מכנה אותה "האלמנה הלבנה". בשנים האחרונות דווח כי ככל הנראה עזב את בריטניה והמשיכה לעסוק בטרור.

אמש ציטטה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP את הודעת משטרת קניה, שלפיה נעצרו 10 חשודים במעורבות במתקפת הטרור בניירובי. שר הפנים הקנייתי ג'וזף אולא לנקו חשף כי חלק מהמחבלים היו מחופשים לנשים במהלך המתקפה.

מתקפת הטרור בקניה - ההתפתחויות האחרונות

הרשויות בקניה: הושגה שליטה על הקניון

"נעצרו 10 חשודים במעורבות במתקפה"

שר הפנים: "רוב בני הערובה שוחררו"

עדויות: "המחבלים צעקו כופרים למוות"

פעילי הטרור: נוציא להורג את בני הערובה