רוחאני ואובמה ילחצו ידיים?

לאחר שאתמול חשפה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון כי שר החוץ האירני ייפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, היום צפויים נשיאי ארה"ב ואירן לשאת דברים בעצרת האו"ם וייתכן כי אף ייפגשו וילחצו ידיים. הצדדים מקיימים מגעים גם לשיחה אישית בין אובמה לרוחאני

האם נשיאי ארה"ב ואירן ילחצו ידיים, ויסיימו את המתיחות בת 34 השנים בין המדינות? לאחר שאתמול דווח כי שר החוץ האירני ייפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, גוברות ההערכות כי אובמה ורוחאני עשויים להיפגש ג הם, במסגרת עצרת האו"ם בניו יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא ארה"ב ונשיא אירן יישאו היום דברים בעצרת הכללית, וגם יוזמנו לצד כל מנהיגי העולם לארוחת הצהריים המסורתית בחסות מזכ"ל האום באן קי מון. אתמול פורסם כי שר החוץ של אירן מוחמד ג'אבד זריף ייפגש ביום חמישי עם עמיתו האמריקני ג'ון קרי בשולי עצרת האו"ם בניו יורק - כך דיווח העיתון הבריטי "הגרדיאן". זוהי הפגישה בדרג הבכיר ביותר בין ארצות הברית לאירן מאז המהפכה האירנית בשנת 1979.

על דבר הפגישה הודיעה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שנפגשה היום עם זריף. "ראיתי אנרגיה ונחישות להתקדם בשיחות שלנו", סיפרה אשטון. היא הוסיפה כי צוות דיפלומטים ייפגש בחודש הבא עם נציגים אירנים בז'נבה שבשוויץ כדי לדון בפשרה אפשרית בעניין תכנית הגרעין האירנית.

"על העולם להכיר בזכותה של אירן להעשיר אורניום"

למרות המסרים הדיפלומטיים המתונים יותר מטהרן בתקופה האחרונה, הצהיר נשיא אירן חסן רוחאני אמש כי ארצו לא תוותר על הגרעין. "על העולם להכיר בזכותה של אירן להעשיר אורניום", אמר רוחאני, והבטיח: "נעשה זאת במסגרת החוקים הבינלאומיים".

לדבריו, העם האירני אינו רוצה במלחמה. "אם ממשלות המערב יקבלו את הזכויות האלה, העם האירני הם אנשים רציונליים, רודפי שלום וידידותיים", אמר הנשיא האירני. "אנחנו עומדים מוכנים לשתף פעולה ויחד נוכל ליישב את כל בעיות האזור ואפילו את או העולמיות". נשיא אירן טען כי העם האירני "רוצה התפתחות ולא מחפש לייצר נשק גרעיני".