הושגה שליטה על הקניון בניירובי

לאחר 60 שעות של מצור ולפחות 62 הרוגים, הודיע משרד הפנים בקניה בציוץ ברשת החברתית "טוויטר" שכוחות הביטחון השיגו שליטה על הקניון. השתלטות זו מביאה לסופו את מבצע הטרור בו נחטפו יותר מאלף בני ערובה, ועליו לקח אחריות ארגון "אל שבאב" המקורב לאל קעידה

זירת האירוע בניירובי (AP)

כוחות הביטחון בקניה השיגו הלילה שליטה על קניון "ווסטגייט" בבירה ניירובי - כך נכתב בציוץ של משרד הפנים ברשת החברתית "טוויטר". השליטה הושגה כ-60 שעות לאחר שהחל המצור הקניון, ולאחר שלפחות 62 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור. כמו כן, מקורות במדינה טוענים כי כל בני הערובה שוחררו מהמתחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP ציטטה אמש את הודעת משטרת קניה לפיה נעצרו 10 חשודים במעורבות במתקפת הטרור בניירובי. מוקדם יותר אתמול חשף שר הפנים הקנייתי ג'וזף אולא לנקו כי חלק מהמחבלים היו מחופשים לנשים במהלך המתקפה ונטען גם כי מקורו של העשן השחור בקניון הוא מזרונים שהובערו.

שרת החוץ של קניה, אמינה מוחמד, אמרה בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית PBS כי "שניים או שלושה אמריקנים" ובריטי אחד נמנו על שורות המחבלים שביצעו את הפיגוע בקניון בניירובי. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי הנושא בבדיקה, וכי אין מידע בשלב זה על אמריקנים שלקחו חלק במתקפה.

כשלוש יממות מאז שהחלה מתקפת הטרור, קניון ווסטגייט שבניירובי עדיין נראה כשדה קרב. עשן שחור מיתמר במקום מאז שעות הצהריים, ובני ערובה שוחררו, אם כי לא ברור האם כולם כבר שוחררו מידי החמושים. מניין ההרוגים עומד על לפחות 62 בני אדם.

גורם ביטחוני בכיר במדינה ניסה להרגיע כשאמר לסוכנות הידיעות רויטרס שכוחות החילוץ הם אלו שגרמו לפיצוץ רב העוצמה במהלך ניסיון להיכנס למתחם דרך הגג. במקביל, משפחות רבות בקניה מעכלות את הבשורה המרה. הן מגיעות לחדר המתים של ניירובי כדי לזהות את הגופות. מתוך 38 גופות שהגיעו ממתקפת הטרור, 16 נותרו בלתי מזוהות.

"אתמול עברנו מבית חולים אחד לשני וחיפשנו אותו, עכשיו הגענו לחדר המתים", סיפרה אליס, אלמנתו של דייויד מוטומבו קרצ'ו בן ה-63 שנהרג במתקפה, לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. בנו זכרי סיפר כי "כשראינו חדשות הבנו שאולי אבא נלכד במתקפה הזו".

"מי שלא הוכיח שהוא מוסלמי - הוצא להורג"

בני הערובה שכן שוחררו סיפרו על רגעי האימה, שבהם נאלצו לנעול עצמם במחסנים, בעוד אחרים נאלצו להעמיד פני מתים. הם סיפרו כי הטרוריסטים הסומליים ערכו להם "מבחן" שבו נדרשו להוכיח כי הם מוסלמים, אלו שנכשלו הוצאו להורג.

על פי העדויות מקניה, גברים, נשים וילדים הועמדו בשורה ונורו למוות עם רובי קלצ'ניקוב, כשלא הצליחו להגיד את שם אמו של הנביא מוחמד או לצטט פסוקים מהקוראן. אנשי "אל שבאב" הכריזו כי אנשים אלו הם כופרים ולכן דינם מוות, בשעה שעל המתרחש הציצו עיניים מפוחדות ממקומות מסתור.