המתקפה בקניה: "עשרה חשודים נעצרו בחשד למעורבות"

הדרמה בניירובי נמשכת: משטרת קניה הודיע כי נעצרו עשרה חשודים במעורבות במתקפת הטרור בניירובי. עשן שחור עדיין מיתמר מהקניון, חלק מבני הערובה שוחררו ומלאכת זיהוי גופות 62 ההרוגים נמשכת

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP ציטטה הערב (ב') את הודעת משטרת קניה לפיה נעצרו 10 חשודים במעורבות במתקפת הטרור בניירובי. מוקדם יותר חשף שר הפנים הקנייתי ג'וזף אולא לנקו כי חלק מהמחבלים היו מחופשים לנשים במהלך המתקפה ונטען גם כי מקורו של העשן השחור בקניון הוא מזרונים שהובערו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שתי יממות מאז שהחלה מתקפת הטרור, קניון ווסטגייט שבניירובי עדיין נראה כשדה קרב. עשן שחור מיתמר במקום מאז שעות הצהריים, ובני ערובה שוחררו, אם כי לא ברור האם כולם כבר שוחררו מידי החמושים. מניין ההרוגים עומד על 62 בני אדם.

גורם ביטחוני בכיר במדינה ניסה להרגיע כשאמר לסוכנות הידיעות רויטרס שכוחות החילוץ הם אלו שגרמו לפיצוץ רב העוצמה במהלך ניסיון להיכנס למתחם דרך הגג. הבכיר הקנייתי הוסיף כי כוחות הביטחון "קרובים לסגור על גורמי הטרור".

בן ערובה שחולץ בניירובי (רויטרס)

בעוד חילופי האש בקניון נמשכים, משפחות רבות בקניה מעכלות את הבשורה המרה. הן מגיעות לחדר המתים של ניירובי כדי לזהות את הגופות. מתוך 38 גופות שהגיעו ממתקפת הטרור, 16 נותרו בלתי מזוהות.

"אתמול עברנו מבית חולים אחד לשני וחיפשנו אותו, עכשיו הגענו לחדר המתים", סיפרה אליס, אלמנתו של דייויד מוטומבו קרצ'ו בן ה-63 שנהרג במתקפה, לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. בנו זכרי סיפר כי "כשראינו חדשות הבנו שאולי אבא נלכד במתקפה הזו".

"מי שלא הוכיח שהוא מוסלמי - הוצא להורג"

בני הערובה שכן שוחררו סיפרו על רגעי האימה, שבהם נאלצו לנעול עצמם במחסנים, בעוד אחרים נאלצו להעמיד פני מתים. הם סיפרו כי הטרוריסטים הסומליים ערכו להם "מבחן" שבו נדרשו להוכיח כי הם מוסלמים, אלו שנכשלו הוצאו להורג.

על פי העדויות מקניה, גברים, נשים וילדים הועמדו בשורה ונורו למוות עם רובי קלצ'ניקוב, כשלא הצליחו להגיד את שם אמו של הנביא מוחמד או לצטט פסוקים מהקוראן. אנשי "אל שבאב" הכריזו כי אנשים אלו הם כופרים ולכן דינם מוות, בשעה שעל המתרחש הציצו עיניים מפוחדות ממקומות מסתור.

בני ערובה בקניה (רויטרס)

ניירובי, היום (רויטרס)

נשיא קניה אמר אמש שהלחימה בקניון היא מאבק בינלאומי, וסוכנויות הידיעות מפרטות אזרחים של איזה מדינות נהרגו במתקפה. על פי הפרסומים יש לפחות שני הודים, אחד מהם בן 8, לפחות שלושה בריטים, שתי נשים צרפתיות, אזרח דרום אפריקני, שני קנדים ובהם דיפלומט בכיר, אזרחים מגאנה, מהולנד, מסין, מארה"ב, מניו זילנד ומאוסטרליה.