עדויות מהתופת בקניה: "הטרוריסטים בדקו בקיאות באיסלאם"

מבצע החילוץ בקניון בניירובי נמשך, ובני הערובה שניצלו מספרים על רגעי האימה. "התחבאתי מתחת לרכב שלי עם הבת שלי, ראיתי גבר שהעמיד 40 בני אדם בשורה ושאל אותם מי ממכם מוסלמי?", סיפר אחד מהניצולים. "מי שאמר שהוא מוסלמי, היה צריך להוכיח את זה. מי שלא ידע את שם אמו של מוחמד – נורה למוות"

בני הערובה מספרים (רויטרס)

מבצע שחרור בני הערובה המוחזקים בקניון בניירובי בידי מחבלים מארגון "אל שבאב" הסומלי נמשך, וגם הבוקר (ב') נשמעו במקום הדי פיצוצים וקולות חילופי הירי שמנהלים כוחות הביטחון המקומי עם החוטפים. בני ערובה שכבר שוחררו מתארים את רגעי האימה ואת המראות הקשים: "הם משוגעים מוסלמים קיצוניים, הם פשוט ירו בכל מי שראו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רבים מבני הערובה נעלו את עצמם במחסנים, אחרים התחבאו בקופסאות, וחלק אף העמידו פני מתים. הם מספרים שהטרוריסטים ערכו סלקציה בין מוסלמים לכאלה שאינם מוסלמים וכי מי שאינו מאמין בדתו של מוחמד - הוצא להורג.

על פי העדויות מקניה, גברים, נשים וילדים הועמדו בשורה ונורו למוות עם רובי קלצ'ניקוב, כשלא הצליחו להגיד את שם אמו של הנביא מוחמד או לצטט פסוקים מהקוראן. אנשי "אל שבאב" הכריזו כי אנשים אלו הם כופרים ולכן דינם מוות, בשעה שעל המתרחש הציצו עיניים מפוחדות ממקומות מסתור.

"התחבאתי מתחת למכונית עם בתי" (רויטרס)

חנה צ'שולם, בת 21 מבריטניה שחולצה מהקניון, סיפרה: "רצנו למקומות שונים ושמענו שהיריות הולכות ומתקרבות. אני ועוד כ-60 אנשים, הצטופפנו במחסן, היו שם ילדים שהתחבאו איתנו, היו שם גם כמה אנשים שנפצעו מהירי. בשלב הזה עדיין חשבנו שהיורים הם גנבים".

גרג אלבוס מניו זילנד סיפר שהתחבא בקופסה וראה אנשים סביבו נופלים ומתים. "הם משוגעים מוסלמים קיצוניים, הם פשוט ירו בכל מי שראו , זה נורא", אמר. "האינסטינקט שלי גרם לי להתחבא, וקפצתי לקרטון שמצאתי ליד הסופרמרקט". לדברי אלבוס, קופסת הקרטון הצילה את חייו: "שרדתי את הטבח הזה כי הם לא ראו אותי. אם הם היו רואים אותי, בגלל שאני לבן, הייתי מוצא את מותי. הם לא חשבו פעמיים, הם שונאים את צבע העור שלנו"

"דם בכל מקום" (רויטרס)

מגישת הרדיו סעדיה אחמד אומרת שכאשר מישהו פנה אל המחבלים בערבית או ידע מספר מילים בערבית, הם נתנו לו לברוח: "ראיתי כמה אנשים שקמו ואמרו משהו בערבית, ואז המחבלים נתנו להם ללכת". אחמד מספרת גם שראתה את המחבלים יורים מקרוב מאוד בילד בן חמש - "למה לירות בילד?".

צ'ארלס קרני בן 41, מהנדס טכנולוגיה במקצועו, סיפר כי התחבא עם בתו מתחת לרכב: "ראיתי גבר שהעמיד 40 בני אדם בשורה ושאל אותם - מי ממכם מוסלמי?. מי שאמר שהוא מוסלמי, היה צריך להוכיח את זה - הם שאלו אותם לשם אמו של הנביא, ומי שענה תשובה לא נכונה - נורה למוות. היה שם דם בכל מקום, ראיתי ארבע גופות ולידי שכבו שתי נשים עם פצעי ירי".

נשיא קניה אמר אמש שהלחימה בקניון היא מאבק בינלאומי, וסוכנויות הידיעות מפרטות אזרחים של איזה מדינות נהרגו במתקפה. על פי הפרסומים יש לפחות שני הודים, אחד מהם בן 8, לפחות שלושה בריטים, שתי נשים צרפתיות, אזרח דרום אפריקני, שני קנדים ובהם דיפלומט בכיר, אזרחים מגאנה, מהולנד, מסין, מארה"ב, מניו זילנד ומאוסטרליה.