המחבלים בקניה: "נוציא להורג את בני הערובה"

פעילי ארגון הטרור הסומלי "אל שבאב", שפרצו ביריות לקניון בניירובי, הרגו 68 בני אדם ומחזיקים עדיין בבני ערובה מאיימים להרוג את החטופים אם כוחות הביטחון ייעשו שימוש בכוח כדי לחלצם. לטענתם, כוחות ישראליים וקנייתיים ניסו להיכנס לקניון אך הם מנעו זאת מהם

קניה עדיין סוערת, היום (רויטרס)

משבר בני הערובה בקניון בניירובי נמשך - ורק הולך ומחריף ככל שעובר הזמן. הבוקר (ב') איימו חברי ארגון הטרור הסומלי "אל שבאב", המתבצרים בקניון "ווסטגייט" בבירת קניה ומחזיקים בבני ערובה: "אם ייעשה שימוש בכוח, בני הערובה יוצאו להורג". עדי ראייה דיווחו על קולות פיצוצים וירי שנשמעו מהמתחם. הצלב האדום: 69 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור, 63 עדיין נעדרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר "אל שבאב", עלי מוחמד ריג', פרסם באתר האינטרנט של הארגון הודעה שבה נאמר כי במידה וייעשה שימוש בכוח כנגד חברי הארגון בתך הקניון, בני הערובה המוחזקים בידיהם יוצאו להורג. "נתנו הוראה לחיילי הארגון הנמצאים בקניון להוציא להורג את החטופים כשימצאו לנכון לעשות כן", כתב.

בתוך כך, התייחסו חברי ארגון הטרור המבוצרים בקניון לדיווחים, שלפיהם כוחות ישראליים מסייעים לכוחות הקומנדו הקנייתים בחילוץ החטופים ובניהול המשא ומתן מולם. המחבלים גינו את ניסיונות ההתערבות של ישראל ושל "ממשלות נוצריות" וכינו אותם "ניסיונות הפחדה".

בשלב זה טרם ברור בכמה בני ערובה מחזיקים המחבלים, אולם עד כה ברור מספר הקורבנות: 69 בני אדם נהרגו בפיגוע במרכז הקניות - בהם אזרחים זרים. כ-175 בני אדם נוספים נפצעו. דובר צבא קניה אמר כי לא ידוע מה מצבם של בני הערובה והאם הם בחיים.

חילופי האש העזים התחדשו (רויטרס)

ארה"ב: "טרוריסטים אכזריים אחראים למעשה הנפשע"

בשעות הלילה דיווח צבא קניה באמצעות רשת הטוויטר כי חולצו "רוב בני הערובה" מהקניון, ומרבית המתחם טוהר מטרוריסטים במהלך המצבע הלילי. ארבעה חיילים קנייתיים נפצעו ונזקקו לטיפול. כמו כן דיווחו עדי ראייה על פיצוצים עזים, מסוקים שחגו מעל המבנה וכוחות צבא מוסווים שחדרו לקניון.

מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי התייחס הלילה למתקפת הטרור בקניה בתום פגישה שערך עם דיפלומטיים סומלים. "הנשיא אובמה שוחח עם הנשיא קנייתה, אנחנו מעודכנים בכל הפרטים על מה שמתרחש בניירובי. מה שברור בשלב הזה הוא שהאחראים למעשה הנפשע הם טרוריסטים אכזריים ופזיזים", אמר קרי. הרשויות במדינה עדכנו כי כאלף בני אדם כבר חולצו מתוך הקניון.

ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, אמר כי מתקפת הטרור בקניה היא "מחליאה, מתועבת וברוטלית". קמרון הוסיף כי לפחות שלושה אזרחים בריטים נהרגו עד כה, ו"עלינו להתכונן לחדשות רעות נוספות". קמרון ציין כי הציע את עזרתו לרשויות בקניה, ושלח את תפילותיו לעם הקנייתי ולממשלת קניה. 

כוחות ישראליים סייעו לקנייתים? (רויטרס)

דיווחים: כוחות ישראליים היו מעורבים בניהול המו"מ עם החוטפים

אמש דווח ברשתות התקשורת הזרות על מעורבות ישראלית בחילוץ בני הערובה בניירובי: שני בני ערובה ששוחררו מהקניון בניירובי עליו השתלטו אתמול חמושים, סיפרו ל"גרדיאן הבריטי" כי מחלצם היה "איש ביטחון ישראלי". גם הבוקר, אין לדיווחים הסותרים אישור מכל גורם ישראלי.

כמו כן, דיווחה אמש סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מפי מקור ביטחוני בקניה, כי כוחות ישראליים ומקומיים הסתערו על הקניון. "הישראלים נכנסו למקום והם מחלצים בני ערובה ופצועים", אמר המקור, שסירב להזדהות בשמו. לדיווח לא התקבל אישור מכל גורם רשמי או מקור אחר.

במקביל, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי מקור ביטחוני ישראלי, כי יועצים ישראליים מסייעים לכוחות בקניה בניהול המשא ומתן, בניסיון לסיים את המצור על הקניון בניירובי, אך הדגיש כי "אין כל ישראלים המעורבים בפעולת הסתערות קרובה".

נשיא קניה: "מקווה להשלים פינוי בני הערובה במהרה"

אוהורו קנייטה, נשיא קניה, אמר במסיבת עיתונאים כי החלה חקירה לגבי זהות האחראים למתקפה בקניון, למרות שקיצונים אסלאמיים מסומליה נטלו אחריות. קנייטה שיבח את עמידת עמו במתקפה, והוסיף כי קניה היא "אומה מאוחדת מול כל קושי". "כל האנשים שנפגעו נמצאים במחשבותינו ותפילותינו", הוסיף, ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה לפצועים.

"אלו שעומדים מאחורי המתקפה ישלמו במהרה מחיר כואב", הצהיר קנייטה, שהדגיש כי יש לשמור על איזון בין הצורך לפעולה צבאית במקום לבין חובת ההגנה על בני הערובה הנצורים במתחם.