מדגם בגרמניה: מרקל זכתה בבחירות

מדגם קלפיות בגרמניה לאחר סגירת ההצבעה קובע כי מפלגת השמרנים בראשות הקנצלרית מרקל היא הגדולה ביותר. עם זאת, על פי המדגם, תתקשה הקנצלרית לגבש קואליציה נוחה, מכיוון שאחת מבנות בריתה עשויה לא לעבור את אחוז החסימה. ככל הנראה תיאלץ מרקל לצרף מפלגת שמאל לממשלתה ולהתפשר על נושאים כלכליים

צפוייה לזכות - ולהיכנס למו"מ ארוך (רויטרס)

הקנצלרית מרקל בדרך לכהונה שלישית? ממדגם קלפיות, שפורסם לאחר סגירתן בגרמניה, עולה כי מפלגת השמרנים בראשות מרקל היא המפלגה הגדולה ביותר. עם זאת, לפי המדגם, תתקשה מרקל לגבש קואליציה על טהרת גוש הימין-מרכז בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדגם של ערוץ ARD שפורסם עם סגירת הקלפיותהראה כי הגוש השמרני של מרקל - "המפלגה הנוצרית-דמוקרטית" ו"האיחוד החברתי הבווארי-נוצרי" - גרפו ביחד 42% מהקולות. מדובר בנתון הגבוה ביותר שהשיגו שתי המפלגות יחדיו מאז 1990. עם זאת, על פי המדגם מפלגת "הדמוקרטים החופשיים", שנחשבת לבת בריתה של מרקל, מתנדנדת. המפלגה קיבלה 4.7%, ועל כן אינה עוברת - נכון למדגם - את אחוז החסימה, העומד על 5%.

מפלגה חדשה עם עמדות המתנגדות לחברות גרמניה באיחוד האירופי - "האלטרנטיבה לגרמניה" - עומדת על 4.9%, וקרובה לאחוז החסימה. אם תיכנס המפלגה לפרלמנט, הדבר יקשה על מרקל לגבש קואליציה התומכת בעמדותיה לגבי תפקידה המרכזי של גרמניה באיחוד האירופי.

מפלגת השמאל-מרכז, הסוציאל-דמוקרטים, זכתה ל-26%, מפלגת הירוקים הסביבתית - 8% ומפלגת "השמאל" קיבלה 8.5%. ייתכן כי מרקל תנסה לצרף אחת ממפלגות השמאל-מרכז, שישבו בממשלתה של מרקל בין השנים 2005-2009. המגעים עשויים להימשך חודשים, וייתכן כי הממשלה תאמץ עמדות שמאליות יותר בנושאים כגון שכר המינימום או המס על הבכירים.

מדגם מעודכן ומשוקלל של רשת ARD קבע בהמשך הערב כי מרקל והגוש התומך בה יזכו ל-297 מושבים בבונדסטאג. על פי תחזית זו, חסרים למרקל שישה מושבים על מנת שתגיע לרוב מוחלט. תזית של רשת ZDF חוזה שוויון מוחלט בין הגושים, שיחייב תזוזה של מפלגה מהשמאל לממשלתה של מרקל. אם לא תגיע מרקל, יחד עם תומכיה, ל-303 מושבים, תיאלץ מרקל להתפשר על מספר עמדות על מנת להכניס לממשלתה מפלגת שמאל.