בני ערובה בקניה: "איש ביטחון ישראלי חילץ אותנו מהקניון"

הגרדיאן הבריטי ציטט 2 בני ערובה בקניון בניירובי, שמסרו כי חולצו מזירת הדמים על ידי "איש ביטחון ישראלי". קודם לכן דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי כוחות ישראליים לוקחים חלק במשא ומתן עם המחבלים במקום

החל המבצע לחילוץ בני הערובה? (רויטרס)

הדיווחים על מעורבות ישראלית בחילוץ בני הערובה בניירובי הולכים וגוברים: שני בני ערובה, ששוחררו מהקניון בניירובי עליו השתלטו אתמול חמושים, סיפרו ל"גרדיאן הבריטי" כי מחלצם היה "איש ביטחון ישראלי". לפי שעה, אין לדיווחים הסותרים אישור מכל גורם ישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שליח ה"גרדיאן" לניירובי, גאי אלכסנדר, מדווח כי בנסיונותיו לאמת דיווחים קודמים, נתקל בשני בני ערובה שדיווחו על אנשי ביטחון ישראלים בקניון, ולדבריהם הכוחות הישראלים הם אלו שחילצו אותם מחוץ לקניון, שבו נהרגו, על פי דיווחים, לפחות לפחות 59 בני אדם. כמו כן דיווחה היום סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מפי מקור ביטחוני בקניה, כי כוחות ישראליים ומקומיים הסתערו על הקניון. "הישראלים נכנסו למקום והם מחלצים בני ערובה ופצועים", אמר המקור, שסירב להזדהות בשמו. לדיווח לא התקבל אישור מכל גורם רשמי או מקור אחר.

במקביל, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי מקור ביטחוני ישראלי, כי יועצים ישראליים מסייעים לכוחות בקניה בניהול המשא ומתן, בניסיון לסיים את המצור על הקניון בניירובי, אך הדגיש כי "אין כל ישראלים המעורבים בפעולת הסתערות קרובה".

כמו כן דווח כי בשעות אלו נשמעות שוב יריות בקניון, במקביל לכניסת אנשי ביטחון נוספים למתחם. עדים מהזירה דיווחו כי כי זמן קצר לפני היריות, עשרות אנשי כוחות הביטחון, לבושים בבגדי הסוואה ירוקים, נכנסו לתוך הקניון.

ה"גרדיאן" מדווח כי שני מסוקים נחתו על גג הקניון בקניה, ככל הנראה כחלק מהמבצע הצבאי להשתלטות מחדש על הקניון. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי המסוקים "הנמיכו את טיסתם מעל הקניון", בו מתבצרים החמושים המחזיקים בבני ערובה.

חילופי אש בקניה (רויטרס)

"לא סביר שקורה דבר כזה, כי אין לנו מה לחפש שם, זה דיווח מופרך", העריך בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט תא"ל מיל' ניצן נוריאל, ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר. "אני לא חושב שיש שם גורמים ישראלים שפועלים, הם לא יסכנו את חייהם עבור משהו שהוא לא הצלת חיי ישראלים". לדבריו, יש שיתופי פעולה מבצעיים אך לא בדברים כאלה. הוא אמר כי לדעתו גם לא מדובר בחברת אבטחה ישראלית פרטית שפועלת שם.

אוהורו קנייטה, נשיא קניה, אמר במסיבת עיתונאים כי החלה חקירה לגבי זהות האחראים למתקפה בקניון, למרות שקיצונים אסלאמיים מסומליה נטלו אחריות. קנייטה שיבח את עמידת עמו במתקפה, והוסיף כי קניה היא "אומה מאוחדת מול כל קושי". "כל האנשים שנפגעו נמצאים במחשבותינו ותפילותינו", הוסיף, ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה לפצועים.

"אלו שעומדים מאחורי המתקפה ישלמו במהרה מחיר כואב", הצהיר קנייטה, שהדגיש כי יש לשמור על איזון בין הצורך לפעולה צבאית במקום לבין חובת ההגנה על בני הערובה הנצורים במתחם.

ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, אמר כי מתקפת הטרור בקניה היא "מחליאה, מתועבת וברוטלית". קמרון הוסיף כי לפחות שלושה אזרחים בריטים נהרגו עד כה, ו"עלינו להתכונן לחדשות רעות נוספות". קמרון ציין כי הציע את עזרתו לרשויות בקניה, ושלח את תפילותיו לעם הקנייתי ולממשלת קניה.

נשיא המדינה שמעון פרס שיגר היום איגרת תנחומים לנשיא קניה בעקבות פיגוע הטרור והביע בשם מדינת ישראל זעזוע עמוק ותנחומים למשפחות. "לבנו איתם ואנו מתפללים להחלמת הפצועים ולהחלמתה של קניה מהמתקפה האכזרית".

משטרת ניו יורק דיווחה כי האבטחה בעיר הוגברה כצעד מנע, בעקבות מתקפת הטרור בקניה - כך מדווח ה"גרדיאן". לפי הדיווח, לא קיים איום ספציפי לפיגוע בני יורק, אך לדברי בכיר במשטרה "אנו עוקבים אחר האירועים בעולם ומתאימים את צעדינו".

מניין ההרוגים עלה ל-59

קניה, אתמול (רויטרס)
שר הפנים הקנייתי הודיע בצהריים כי מניין ההרוגים במתקפת הטרור במדינה עלה ל-59, כשלפחות 175 בני אדם נפצעו.השר ג'וזף אולה לנקו אישר במהלך תדרוך לעיתונאים, כי בתוך מרכז הקניות עדיין ישנם בני ערובה, אך לא פירט בנוגע למספרם או למצבם. לדבריו, בשעות הבוקר חולצו בהצלחה מספר בני ערובה נוספים, ובסך הכל חולצו מהמקום כאלף בני אדם מאז אתמול.

לדברי שר הפנים, הממשלה בניירובי מעריכה כי בין 10 ל-15 בני אדם ביצעו את התקיפה ונעשות פעולות שונות על מנת לברר את זהותם. הוא הוסיף כי כוחות הביטחון במקום שולטים במצלמות האבטחה בתוך הקניון ומקיפים את הבניין.

בשעות הבוקר נשמעו מספר צרורות ירי מתוך הקניון. הירי, שנמשך כ-30 שניות, בוצע בזמן שכוחות הביטחון תפסו עמדות חדשות מסביב לבניין. על פי דיווחים מהמקום, חיילים נראו כשהם רצים בשורה וכורעים בסמוך לכניסה לקניון, בשעה שנשמע הירי. 

נערכים לחילוץ בני הערובה

הפיגוע בקניה (רויטרס)
"נשחרר את מי שבפנים ונשים לזה סוף", הצהיר מוקדם יותר הבוקר גורם ביטחוני בקניה הנמצא בזירה, אך סירב למסור פרטים על המבצע לחילוץ בני הערובה. אתמול, במהלך מתקפת הטרור, לקחו החמושים, המקושרים לזרוע הסומלית של ארגון אל-קאעידה, עובדים בסופרמרקט ובחנות תכשיטים בקניון כבני ערובה.

"מספר בני הערובה עדיין לא ידוע", נכתב בהודעה של מרכז החירום הלאומי של קניה בטוויטר, "אבל הם נמצאים במספר מקומות". לפי ההודעה, אין תקשורת עם בני הערובה והקומות העליונות של מרכז הקניות מאובטחות. רשת סקיי הבריטית מדווחת כי חמישה מתוך בני הערובה שוחררו.

סגן שגריר ישראל בקניה, יקי לופז, סיפר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 על מצבם של הישראלים שהיו בקניון. "היה פצוע אחד קל בגפיים התחתונות, ככל הנראה מרסיסים של רימון. הוא טופל בבית חולים ושוהה כעת בהשגחה באחד מבתי השליחים. יתר הישראלים שהיו במקום עיקר לקו בחרדה".

לופז הוסיף כי אין הנחיות ספיצפיות לתושבי העיר מלבד לשמור על ערנות ולהימנע מהגעה למקומות הומי אדם. "האירוע נמשך", הדגיש סגן השגריר. "החוטפים מתבצרים בקניון עם מספר רב של בני ערובה".