הדרמה בקניה: "כוחות ישראליים נכנסו לקניון בניירובי"

סוכנות AFP מדווחת שהכוחות הישראליים לוקחים חלק במבצע לסיום ההשתלטות של החמושים הסומלים על הקניון וחילוץ בני הערובה והפצועים. סוכנות רויטרס: יועצים ישראליים מסייעים לכוחות המקומיים לנהל את המשא ומתן

החל המבצע לחילוץ בני הערובה? (רויטרס)

החל מבצע לחילוץ בני הערובה בניירובי בחסות ישראלית? סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מדווחת מפי מקור ביטחוני בקניה כי כוחות ישראליים, בשילוב עם כוחות ביטחון מקומיים, הסתערו על הקניון בניירובי עליו השתלטו אתמול חמושים. "הישראלים נכנסו למקום והם מחלצים בני ערובה ופצועים", אמר המקור, שסירב להזדהות בשמו. לדיווח לא התקבל אישור מכל גורם רשמי או מקור אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מנגד מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס, מפי מקור ביטחוני ישראלי, כי יועצים ישראליים מסייעים לכוחות בקניה בניהול המשא ומתן, בניסיון לסיים את המצור על הקניון בניירובי, אך הדגיש כי "אין כל ישראלים המעורבים בפעולת הסתערות קרובה".

לא סביר שקורה דבר כזה, כי אין לנו מה לחפש שם, זה דיווח מופרך", העריך בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט תא"ל מיל' ניצן נוריאל, ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר. "אני לא חושב שיש שם גורמים ישראלים שפועלים, הם לא יסכנו את חייהם עבור משהו שהוא לא הצלת חיי ישראלים". לדבריו, יש שיתופי פעולה מבצעיים אך לא בדברים כאלה. הוא אמר כי לדעתו גם לא מדובר בחברת אבטחה ישראלית פרטית שפועלת שם.

נשיא המדינה שמעון פרס שיגר היום איגרת תנחומים לנשיא קניה בעקבות פיגוע הטרור והביע בשם מדינת ישראל זעזוע עמוק ותנחומים למשפחות. "לבנו איתם ואנו מתפללים להחלמת הפצועים ולהחלמתה של קניה מהמתקפה האכזרית".

מניין ההרוגים עלה ל-59

חילופי אש בקניה (רויטרס)
שר הפנים הקנייתי הודיע בצהריים כי מניין ההרוגים במתקפת הטרור במדינה עלה ל-59, כשלפחות 175 בני אדם נפצעו.השר ג'וזף אולה לנקו אישר במהלך תדרוך לעיתונאים, כי בתוך מרכז הקניות עדיין ישנם בני ערובה, אך לא פירט בנוגע למספרם או למצבם. לדבריו, בשעות הבוקר חולצו בהצלחה מספר בני ערובה נוספים, ובסך הכל חולצו מהמקום כאלף בני אדם מאז אתמול.

לדברי שר הפנים, הממשלה בניירובי מעריכה כי בין 10 ל-15 בני אדם ביצעו את התקיפה ונעשות פעולות שונות על מנת לברר את זהותם. הוא הוסיף כי כוחות הביטחון במקום שולטים במצלמות האבטחה בתוך הקניון ומקיפים את הבניין.

בשעות הבוקר נשמעו מספר צרורות ירי מתוך הקניון. הירי, שנמשך כ-30 שניות, בוצע בזמן שכוחות הביטחון תפסו עמדות חדשות מסביב לבניין. על פי דיווחים מהמקום, חיילים נראו כשהם רצים בשורה וכורעים בסמוך לכניסה לקניון, בשעה שנשמע הירי. 

נערכים לחילוץ בני הערובה

קניה, אתמול (רויטרס)
"נשחרר את מי שבפנים ונשים לזה סוף", הצהיר מוקדם יותר הבוקר גורם ביטחוני בקניה הנמצא בזירה, אך סירב למסור פרטים על המבצע לחילוץ בני הערובה. אתמול, במהלך מתקפת הטרור, לקחו החמושים, המקושרים לזרוע הסומלית של ארגון אל-קאעידה, עובדים בסופרמרקט ובחנות תכשיטים בקניון כבני ערובה.

"מספר בני הערובה עדיין לא ידוע", נכתב בהודעה של מרכז החירום הלאומי של קניה בטוויטר, "אבל הם נמצאים במספר מקומות". לפי ההודעה, אין תקשורת עם בני הערובה והקומות העליונות של מרכז הקניות מאובטחות. רשת סקיי הבריטית מדווחת כי חמישה מתוך בני הערובה שוחררו.

הפיגוע בקניה (רויטרס)

סגן שגריר ישראל בקניה, יקי לופז, סיפר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 על מצבם של הישראלים שהיו בקניון. "היה פצוע אחד קל בגפיים התחתונות, ככל הנראה מרסיסים של רימון. הוא טופל בבית חולים ושוהה כעת בהשגחה באחד מבתי השליחים. יתר הישראלים שהיו במקום עיקר לקו בחרדה".

לופז הוסיף כי אין הנחיות ספיצפיות לתושבי העיר מלבד לשמור על ערנות ולהימנע מהגעה למקומות הומי אדם. "האירוע נמשך", הדגיש סגן השגריר. "החוטפים מתבצרים בקניון עם מספר רב של בני ערובה".