30 טילים בליסטיים הוצגו במצעד באירן: "אין לנו כוונה לתקוף"

במפגן ראווה צבאי הציגה טהרן 30 טילים בליסטיים המגיעים לטווח של 2,000 קילומטרים. "לעולם לא נוציא אל הפועל שום פעולה תוקפנית, אבל נתנגד למי שיתקוף אותנו", הצהיר רוחאני במצעד. לדבריו, מי שמהווה איום לאזור הוא מי שמפר את האמנות האוסרות על נשק להשמדה המונית

כשברקע מסריה הדיפלומטיים הפייסניים, עורכת היום (א') אירן מצעד ראווה צבאי שבמהלכו מוצגים 30 טילים בליסטיים המגיעים לטווח של 2,000 קילומטרים. "אירן אינה איום לאזור", אמר נשיא אירן רוחאני על רקע תצוגת הטילים ורמז לישראל. "האיום הוא של מי שהפר את כל האמנות הבינלאומיות שאוסרות על נשק להשמדה המונית, ומי שמאיים על אחרים באזור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפגן הכוח הצבאי נערך בטהרן ובערים נוספות, לציון "שבוע ההגנה המקודשת" לזכר הקורבנות של אירן במלחמה עם עירק, ובמסגרתו הוצגו גם 12 טילי סג'יל ו-18 טילי חדאר. טילי הסג'יל נבחנו לראשונה בנובמבר 2008 והחאדר בספטמבר באותה שנה. שניהם טילים דו-שלביים המונעים בדלק מוצק.

לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, הטילים ארוכי הטווח מציבים בסכנה לא רק את ישראל, אלא גם את הבסיסים האמריקניים במדינות המפרץ. בנאומו במצעד התעקש הנשיא רוחאני כי הנשק המוצע הוא למטרות הגנה בלבד. "במהלך 200 השנים האחרונות, אירן מעולם לא תקפה מדינה אחרת", טען הנשיא האירני.

הוא הצהיר כי אין בכוונתה של אירן לתקוף - אלא אם יתקפו אותה. "גם היום, הכוחות המזויינים של הרפובליקה האיסלאמית והנהגתה לעולם לא תוציא אל הפועל שום פעולה תוקפנית באזור", אמר נשיא אירן, "אבל הם לעולם יתנגדו לתוקפנים בנחישות - עד הניצחון".

"אירן אינה איום לאזור". רוחאני, ארכיון (AP)

משמרות המהפכה: "לפקח בספקנות על מי שמנהל מגעים"

מוקדם יותר הצהיר רוחאני כי ארצו לא תוותר על הגרעין. "על העולם להכיר בזכותה של אירן להעשיר אורניום", אמר רוחאני, והבטיח: "נעשה זאת במסגרת החוקים הבינלאומיים". לדבריו, העם האירני אינו רוצה במלחמה. "אם ממשלות המערב יקבלו את הזכויות האלה, העם האירני הם אנשים רציונליים, רודפי שלום וידידותיים", אמר הנשיא האירני. "אנחנו עומדים מוכנים לשתף פעולה ויחד נוכל ליישב את כל בעיות האזור ואפילו את או העולמיות". עוד טען כי העם האירני "רוצה התפתחות ולא מחפש לייצר נשק גרעיני".

במקביל, משמרות המהפכה באירן הזהירו את הדיפלומטים בארצם מפני השיחות הצפויות עם ארה"ב. "ניסיון העבר מחייב את המנגנון הדיפלומטי של ארצנו להיות זהיר, ולפקח בספקנות על התנהגום של אלו שמעדיפים מגעים", נאמר בהצהרה מטעם משמרות המהפכה.