מתקפת הטרור בניירובי: מתכננים מבצע לחילוץ בני הערובה

בני ערובה, שמספרם אינו ידוע, עדיין מוחזקים בתוך הקניון לאחר מתקפת הטרור שהתרחשה במקום אתמול. גורם ביטחוני בקניה סיפר כוחות הביטחון נערכים למבצע לחילוץ של החטופים שנמצאים במספר מקומות במרכז הקניות. "נשחרר את מי שבפנים ונשים לזה סוף", אמר. לפי דיווחים, 5 בני ערובה שוחררו עד כה

הדרמה בניירובי נמשכת: בני ערובה רבים עדיין מוחזקים בתוך הקניון בבירת קניה, לאחר שאתמול פרצו פנימה 10 חמושים, ירו למוות לפחות 39 בני אדם, ופצעו יותר מ-150 אחרים. "נשחרר את מי שבפנים ונשים לזה סוף", הצהיר היום (א') גורם ביטחוני בקניה הנמצא בזירה, אך סירב למסור פרטים על המבצע לחילוץ בני הערובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול, במהלך מתקפת הטרור, לקחו החמושים, המקושרים לזרוע הסומלית של ארגון אל-קאעידה, עובדים בסופרמרקט ובחנות תכשיטים בקניון כבני ערובה. "מספר בני הערובה עדיין לא ידוע", נכתב בהודעה של מרכז החירום הלאומי של קניה בטוויטר, "אבל הם נמצאים במספר מקומות". לפי ההודעה, אין תקשורת עם בני הערובה והקומות העליונות של מרכז הקניות מאובטחות. רשת סקיי הבריטית מדווחת כי חמישה מתוך בני הערובה שוחררו.

סגן שגריר ישראל בקניה, יקי לופז, סיפר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 על מצבם של הישראלים שהיו בקניון. "היה פצוע אחד קל בגפיים התחתונות, ככל הנראה מרסיסים של רימון. הוא טופל בבית חולים ושוהה כעת בהשגחה באחד מבתי השליחים. יתר הישראלים שהיו במקום עיקר לקו בחרדה".

לופז הוסיף כי אין הנחיות ספיצפיות לתושבי העיר מלבד לשמור על ערנות ולהימנע מהגעה למקומות הומי אדם. "האירוע נמשך", הדגיש סגן השגריר. "החוטפים מתבצרים בקניון עם מספר רב של בני ערובה".

פינוי נפגעים מהקניון, אתמול (רויטרס)

פעילי הטרור: "נעביר את הלחימה לקניה"

אתמול סיפר נשיא קניה, אוהורו קנייטה, כי איבד מספר קרובי משפחה במתקפת הטרור. "ביקשתי מאלוהים לנחם אתכם בעקבות הטרגדיה הזאת", אמר הנשיא, "מאחר וגם אני איבדתי בני משפחה במתקפה". במקביל, הרשויות בקניה הודיעו כי עצרו את אחד מהחשודים באירוע הירי.

זרוע חמושי אל-שבאב מסומליה, הקשורה לארגון אל-קאעידה העולמי, לקח אתמול אחריות לפיגוע והודיע כי הוא מוחה על המעורבות הקנייתית במלחמת האזרחים בארצם. בהודעה שפרסמו חברי הקבוצה בטוויטר נכתב: "מזה זמן רב אנחנו מנהלים מלחמה עם הקנייתים על אדמתנו, עכשיו זאת העת לשנות את כללי המשחק ולהביא את הלחימה אל ארצם שלהם".

שוטר בזירת האירוע, אתמול (רויטרס)

שלושה אזרחים ישראלים חולצו אתמול בשלום מהקניון בניירובי, "קיבלנו דיווח על חברה ישראלית שחולצה בשלום מהקניון", סיפר גלעד מילוא, ישראלי שהיה עד לאירוע הירי בניירובי, "כל הישראלים חולצו מהמקום למיטב ידיעתנו. זה היה יום מאוד קשה עבורנו. מדובר במקום מאוד פופולרי בעיר. אנחנו מבלים בקניון הזה כל הזמן".

מילוא סיפר כי לאורך האירוע שמר על קשר עם חבריו בקניון באמצעות הטלפון. "חברים שלנו ששהו במקום קפצו דרך המרפסת", תיאר, "מסוקים כל הזמן מסתובבים לנו מעל הראש. הצבא נמצא מסביב לקניון מספר מטרים ממני, עובר מקומה לקומה ומטהר את הקניון מהחמושים שנותרו. אנחנו מקווים שהאירוע יסתיים בשלום עבור כל מי שנמצא שם".