גרמניה: אנגלה מרקל בדרך לכהונה שלישית

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, אזרחי גרמניה צפויים לבחור, שוב, באנגלה מרקל לתפקיד הקנצלרית. האישה שכבר זכתה על ידי אזרחי המדינה לכינוי "האמא הגדולה" צפויה לעמוד בפעם השלישית ברציפות בראש המדינה הבולטת באירופה

לפי כל התחזיות, אזרחי גרמניה צפויים לבחור היום (א') באנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, לקדנציה שלישית בתפקיד. מרקל, שהעמיקה את מחוייבותה של גרמניה בשנים האחרונות בתכניות החילוץ של כלכלות אירופה, צפויה לנווט בשנים הקרובות את המדינה דרך משבר האירו שאינו עומד בפני סיום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יציבות היא שם המשחק, וכך גם צפויות תוצאות הבחירות היום - להחזיר את מרקל אל משרד הקנצלר שליד בניין ה"רייכסטאג". הנוצרים הדמוקרטים שהיא עומדת בראשם יקימו קואליציה - ומשם תמשיך מרקל להוביל את הכלכלה הגרמנית שהפכה למובילה באירופה. 

מרקל מאפשרת חשיפה תקשורתית רק לעבודתה הפוליטית, ולא מעבר לכך. "אני לא רוצה כתבות על חיי הפרטיים אותםהצלתי מהעולם הפוליטי", אמרה מרקל, והסבירה כי "כל אדם זקוק למרחב בו לא שופטים אותו, ואת הציבור זה לא צריך לעניין. אם המפה שלי בבית מונחת ישר או שהיא עקומה. אתה צריך את זה גם בשביל לשמור על עצמך".

על המתמטיקאית הצעירה אנגלה, שגדלה עם שיער לא מאוד מטופח במזרח גרמניה כבר נכתב הרבה. גם על הדרך הרציונאלית שלה לפתרון בעיות, ועל הזהירות הרבה מכל מימד מיליטריסטי - למעט שמירת השלום באפגניסטן, שבו יש לה חיילים על הקרקע. גם על בעלה, פרופסור יואכים זאואר הנחבא אל הכלים נכתב, והוא זכה לכינוי "פנטום האופרה". רק לעיתים נדירות תמצא הדרך לדבר עם בעלה, שתמיד מפרגן. "אני מאוד גאה באשתי", אמר.

מרקל יודעת את הכוח שלה, אך בכל זאת לא רוצה שכולם ילכו אחריה כעיוורים. "אני לא רוצה שאנשים יאמרו את מה שהם חושבים שאני רוצה לשמוע, אני דווקא רוצה לשמוע את מה שהם באמת חושבים. בסופו של דבר אני צריכה לקבל את החלטותיי על בסיס מוצק. כלפי הקנצלרית, כאשר יודעים מה היא חושבת, יש נטייה לנסות ולהתאים את מה שנאמר לרצונותיה, ואת זה אני רוצה למנוע. אני לא מעוניינת בזה בשום אופן", אמרה.

את התוצאות אפשר לנסות ולהמחיש במדדים הכלכליים המובילים, ואפשר גם לצייר בתמונות. במדדים, גרמניה נהנית מאבטלה נמוכה של פחות משבעה אחוזים, ומעודף תקציבי, כאשר כולם בגירעון. אפילו התעשייה מייצאת המון, אף שהביקושים באסיה כבר לא מה שהיו פעם. ובציורים - העיתון "דר שפיגל" תיאר אותה בשבוע שעבר כ-"אנגלה הגדולה" - על משקל "יקטרינה הגדולה". על מחמאה גדולה מזו קשה לפוליטיקאי לפנטז ערב בחירות.