נשיא קניה: "איבדתי קרובי משפחה בהתקפה"

נשיא קניה, אוהורו קנייטה, הודיע כי איבד מספר קרובי משפחה בהתקפת הטרור. במקביל, הרשויות בקניה הודיעו כי עצרו חשוד במעורבות באירוע הירי בקניון בניירובי, בו נהרגו לפחות 39 בני אדם. ארגון אסלאמי קיצוני מסומליה לקח אחריות למתקפה: "מעבירים את הלחימה לאדמת קניה"

נשיא קניה, אוהורו קנייטה, טען כי איבד מספר קרובי משפחה במתקפת הטרור שאירעה בקניון בניירובי. "ביקשתי מאלוהים לנחם אתכם בעקבות הטרגדיה הזאת", אמר הנשיא, "מאחר וגם אני איבדתי בני משפחה בהתקפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל, הרשויות בקניה הודיעו כי עצרו את אחד מהחשודים במתקפת הטרור בה נהרגו לפחות 39 בני אדם בקניון בבירה ניירובי. חמושי אל-שבאב מסומליה, הקשורים לארגון אל-קאעידה העולמי, הם שעומדים מאחורי מתקפת הטרור הקטלנית. הארגון הודיע כי הוא מוחה על המעורבות הקנייתית במלחמת האזרחים בארצם. בהודעה שפרסמו חברי הקבוצה בטוויטר נכתב: "מזה זמן רב אנחנו מנהלים מלחמה עם הקנייתים על אדמתנו, עכשיו זאת העת לשנות את כללי המשחק ולהביא את הלחימה אל ארצם שלהם".

שלושה אזרחים ישראלים חולצו היום בשלום מהקניון בניירובי, שם פתחו חמושים באש . כ-150 בני אדם נוספים נפצעו בתקרית ופונו לבתי החולים בעיר. "קיבלנו דיווח על חברה ישראלית שחולצה בשלום מהקניון", סיפר גלעד מילוא, ישראלי שהיה עד לאירוע הירי בניירובי, "כל הישראלים חולצו מהמקום למיטב ידיעתנו. זה היה יום מאוד קשה עבורנו. מדובר במקום מאוד פופולרי בעיר. אנחנו מבלים בקניון הזה כל הזמן".

מילוא סיפר כי לאורך האירוע שמר על קשר עם חבריו בקניון באמצעות הטלפון. "חברים שלנו ששהו במקום קפצו דרך המרפסת", תיאר, "מסוקים כל הזמן מסתובבים לנו מעל הראש. הצבא נמצא מסביב לקניון מספר מטרים ממני, עובר מקומה לקומה ומטהר את הקניון מהחמושים שנותרו. אנחנו מקווים שהאירוע יסתיים בשלום עבור כל מי שנמצא שם".

ממשרד החוץ נמסר כי שניים מהישראלים חולצו על ידי כוחות הביטחון המקומיים ואחד הצליח לחלץ את עצמו. השלושה יצאו ממתחם הקניות ללא פגע ובשלב זה אנשי משרד החוץ עדיין מבררים האם ישנם ישראלים נוספים שייתכן והיו מעורבים באירוע.

שוטר קנייתי בזירת הירי בניירובי, היום (רויטרס)

"אנשים החלו לצרוח והשתטחו על הרצפה"

האירוע התרחש היום בשעות הצהריים. לפי דיווח ברשת SKY הבריטית, 10 חמושים נכנסו לקניון וקראו לכל המוסלמים לעזוב את המקום, תוך שהם מזהירים כי מי שלא יילך - ישמש כמטרה. לאחר מכן, פתחו החמושים בירי ממנהו נהרגו לפחות 39 בני אדם ולמעלה מ-150 נפצעו. 

החמושים ירו לעבר השוטרים, היום (AP)

לפי הדיווחים, החמושים לקחו עובדים בסופרמרקט וחנות תכשיטים במקום כבני ערובה. עדי ראייה הוסיפו, כי היורים המשיכו לירות גם אל עבר כוחות משטרה שהוזעקו למקום. הירי אירע בסמוך לבית קפה בבעלות ישראלית, אך לא היו נפגעים ישראלים בירי. 

"החמושים ירו בכל שוטר שניסה להתקרב אליהם", סיפר אחד התושבים. צלם של סוכנות הידיעות אמר כי ראה עשר גופות שרועות מחוץ למרכז הקניות. שעתיים לאחר שהחלה המתקפה, עשרות שוטרים חמושים התפרשו במתחם והחלו בסריקות אחר יורים נוספים באזור.

אחד מעובדי השגרירות ההולנדית, הנמצאת בקרבת הקניון, סיפר כי הירי החל בשעה שישב לאכול במסעדה הנמצאת בתוך המתחם. לטענתו, החמושים השליכו רימון יד לתוך הקניון. "אנשים החלו לצרוח והשתטחו על הרצפה", תיאר העובד.