מתקפת טרור בקניון בקניה: "אנשים קפצו דרך המרפסת"

גלעד מילוא, ישראלי שהיה עד לחילופי האש בין קבוצת החמושים שפתחה בירי במרכז הקניות בניירובי לבין כוחות הביטחון המקומיים, סיפר כי כל הישראלים במקום חולצו בשלום ותיאר את שאירע. "אנשים חילצו את עצמם וקפצו מהמרפסת", סיפר מילוא, "מסוקים מסתובבים לנו מעל הראש"

שלושה אזרחים ישראלים חולצו היום (שבת) בשלום מהקניון בניירובי, שם פתחו חמושים באש והרגו 22 בני אדם. כ-50 בני אדם נוספים נפצעו בתקרית ופונו לבתי החולים בעיר. המשטרה מנהלת חילופי אש עם החמושים המתבצרים במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ברגעים אלה קיבלנו דיווח על חברה ישראלית שחולצה בשלום מהקניון", סיפר גלעד מילוא, ישראלי שהיה עד לאירוע הירי בניירובי, "כל הישראלים חולצו מהמקום למיטב ידיעתנו. זה היה יום מאוד קשה עבורנו. מדובר במקום מאוד פופולרי בעיר. אנחנו מבלים בקניון הזה כל הזמן".

מילוא סיפר כי לאורך האירוע שמר על קשר עם חבריו בקניון באמצעות הטלפון. "חברים שלנו ששהו במקום קפצו דרך המרפסת", תיאר, "מסוקים כל הזמן מסתובבים לנו מעל הראש. הצבא נמצא מסביב לקניון מספר מטרים ממני, עובר מקומה לקומה ומטהר את הקניון מהחמושים שנותרו. אנחנו מקווים שהאירוע יסתיים בשלום עבור כל מי שנמצא שם".

ממשרד החוץ נמסר כי שניים מהישראלים חולצו על ידי כוחות הביטחון המקומיים ואחד הצליח לחלץ את עצמו. השלושה יצאו ממתחם הקניות ללא פגע ובשלב זה אנשי משרד החוץ עדיין מבררים האם ישנם ישראלים נוספים שייתכן והיו מעורבים באירוע.

"אנשים החלו לצרוח והשתטחו על הרצפה"

האירוע התרחש היום בשעות הצהריים. לפי דיווח ברשת SKY הבריטית, 10 חמושים נכנסו לקניוןוקראו לכל המוסלמים לעזוב את המקום, תוך שהם מזהירים כי מי שלא יילך ישמש כמטרה. לאחר מכן, פתחו החמושים בירי ממנהו נהרגו 22 בני אדם ולמעלה מ-50 נפצעו. 

לפי הדיווחים, החמושים לקחו עובדים בסופרמרקט וחנות תכשיטים במקום כבני ערובה. עדי ראייה הוסיפו, כי היורים המשיכו לירות גם אל עבר כוחות משטרה שהוזעקו למקום. הירי אירע בסמוך לבית קפה בבעלות ישראלית, אך לא היו נפגעים בירי. הצלב האדום בקניה דיווח כי בתוך מתחם הקניות ישנם עדיין פצועים נוספים שלא ניתן לפנותם בשל חילופי האש הנמשכים.

החמושים ירו לעבר השוטרים, היום (AP)

שר הפנים הקנייתי, מוטאה אירינגו, אמר בעקבות התקרית כי כפי הנראה מדובר במתקפת טרור. "ישנה אפשרות כי הפעולה בוצעה על ידי טרוריסטים", אמר אירינגו והוסיף: "לכן אנחנו מתייחסים למקרה במלוא הרצינות".

"החמושים ירו בכל שוטר שניסה להתקרב אליהם", סיפר אחד התושבים. צלם של סוכנות הידיעות אמר כי ראה עשר גופות שרועות מחוץ למרכז הקניות. שעתיים לאחר שהחלה המתקפה, עשרות שוטרים חמושים התפרשו במתחם והחלו בסריקות אחר יורים נוספים באזור. מהמשטרה המקומית נמסר כי יריות נוספות עשויות להישמע במהלכן.

אחד מעובדי השגרירות ההולנדית, הנמצאת בקרבת הקניון, סיפר כי הירי החל בשעה שישב לאכול במסעדה הנמצאת בתוך המתחם. לטענתו, החמושים השליכו רימון יד לתוך הקניון. "אנשים החלו לצרוח והשתטחו על הרצפה", תיאר העובד.

ממשרד החוץ נמסר כי מדובר בקניון יוקרה בניירובי בבעלות זרה ושזרים רבים מגיעים אליו - כולל ישראלים. במשרד מעריכים שמדובר באירוע פנימי. כל אנשי הסגל הדיפלומטי בריאים ושלמים. ככל הנראה בית הקפה הישראלי לא היה המטרה עבור החמושים.