ארה"ב: "מרוצים מהרשימה שהועברה"

אמש (ו') פורסם כי אסד החל להעביר רשימה המכילה מידע בנוגע לכמות הנשק הכימי הנמצאת בידי סוריה. לאחר שהאמריקנים והארגון האחראי על מניעת התפוצה של הנשק הכימי עברו על הרשימה, הודיע בכיר בממשל האמריקני כי הממצאים מפתיעים לטובה וכי המידע יותר מקיף ממה שציפו מלכתחילה

אסד. עד כה נדמה שסיפק מידע מהימן (רויטרס)

בכיר בממשל אובמה אמר הלילה (ו') כי ארה"ב מעודדת מרשימת המלאי הראשונית שפרסם אסד על כמות הנשק הכימי הנמצא בידי סוריה. "אנחנו מופתעים לטובה מכמות המידע שפורסם", אמר הבכיר. "זה היה יותר טוב ממה שציפינו", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הארגון למניעת התפוצה של הנשק הכימי, הלוא הוא הארגון הממונה על איסור השימוש בנשק הכימי בזירה הבין לאומית, הודיע כי אכן סוריה סיפקה את הרשימה הראשונית בנוגע למלאי הנמצא בידיהם.

על פי הנתונים שנמצאים בידי ארה"ב ורוסיה, לסוריה יש כ-1,000 טון של נשק כימי שהמשטר בדמשק הסכים להשמידו או להוציא אותו מחוץ לגבולות המדינה במהלך שנועד למנוע תקיפה אמריקנית בסוריה.

דיווח: אסד מפזר את הנשק הכימי

בשבוע שעבר דיווח הוול סטריט ג'ורנל כי יחידה חשאית של צבא סוריה מפזרת את מאגרי הנשק הכימי והתחמושת של משטר אסד ללא פחות מ-50 אתרים שונים ברחבי המדינה.

על פי הדיווח, שמצטט גורמי ביטחון מערביים, פעולותיה של היחידה הצבאית הסודית נועדו כדי להקשות על הקהילה הבינלאומית לאתר את הנשק הכימי הסורי. הדברים באים לאחר שאסד הודיע על העברתו לפיקוח בינלאומי ועל הצטרפות לאמנה נגד אחזקת נשק כימי.

פעולת הזזת מאגרי הנשק נעשית על ידי יחידה 450, שנחשבת ליחידת עילית סודית במיוחד של צבא סוריה. בדיווחים בעבר נאמר כי היחידה המיוחדת, הכפופה ישירות לנשיא ושמועסקים בה עלאווים בלבד, היא שאחראית על הפעלת הנשק הכימי בסוריה.