הבית הלבן: ננהל משא ומתן עם אירן על בסיס כבוד הדדי

הממשל האמריקני מתכונן לכינוס עצרת האו"ם בסוף החודש, ומשגר מסרים פייסניים לממשל בטהרן. "ארה"ב מוכנה להיכנס למו"מ עם אירן בנוגע לתוכניתה הגרעינית על בסיס של כבוד הדדי", אמר הערב סגן דובר הבית הלבן, בעוד גורמים רשמיים אישרו כי ייתכן ונשיאי שני המדינות ייפגשו בשבוע הבא

"מו"מ על בסיס כבוד הדדי", רוחאני ואובמה (AP)

היחסים הדיפלומטיים בין אירן וארצות הברית ממשיכים להתפתח: אחרי המסרים המתוחים של רוחני בעיתונות האמריקני, סגן דובר הבית הלבן חשף הערב (ו') כי ארצות הברית תנהל משא ומתן עם אירן אודות תכנית הגרעין שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ננהל שיחות עם אירן על בסיס כבוד הדדי, כל זמן שאירן מוכנה להוכיח שהגרעין שברשותה משמש למטרות אזרחיות", אמר ג'וש ארנסט בתדרוך לכתבים במטוס הנשיאותי האייר פורס 1. "היו לנו מספר התקשרויות עם האירנים ונמשיך ולקיים שיחות בין המדינות, שבמהלכן תהיה לאירנים הזדמנות להדגים באמצעות מעשים את רצינותם".

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ונשיא אירן חסן רוחאני, יגיעו שניהם לניו יורק בשבוע הבא כדי לקחת חלק בכינוס עצרת האו"ם. אתמול (ה') דיווח הבית הלבן כי הנשיא אובמה פתוח לאפשרות של קיום פגישה עם נשיא אירן חסן רוחאני במהלך כינוס האו"ם. "אובמה מוכן לקיים פגישה כזאת בתנאי שאירן תוכיח שהיא רצינית בנוגע להתמודדות עם תכנית הגרעין שלה", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

התקווה שהביא רוחאני תישא פרי? 

כבר בשבוע שעבר דיווח העיתון "לוס אנג'לס טיימס" כי מתקיימים מגעים לפגישה תקדימית בין נשיא ארה"ב ברק אובמה לנשיאה החדש של אירן, חסן רוחאני. העיתון דיווח כי ייתכן שאובמה ורוחאני ייפגשו זה עם זה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם ב-24 בספטמבר בניו יורק. הפעם האחרונה שנשיא אמריקני נפגש עם מנהיג אירני הייתה כשהנשיא קרטר נפגש עם השאה של אירן ב-1977.

לאחרונה דווח כי התקיימה חלופת מסרים בין הבית הלבן בוושינגטון ללשכת הנשיא רוחאני בטהרן - זאת מתוך תקווה בארה"ב כי עלייתו לשלטון של רוחאני הנחשב למתון ביחס לקודמו מחמוד אחמדינג'אד, תביא לשיפור ביחסים בין המדינות ואולי אף להסדרה של נושא פרויקט הגרעין האירני. מאז ההפיכה האיסלאמית ב-1979 ומשבר בני הערובה האמריקניים בטהרן היחסים הדיפלומטיים בין המדינות נותקו ולא היה קשר ישיר בין המנהיגים.

מוקדם יותר החודש דווח כי ממשל אובמה הורה על מספר הקלות בסנקציות הסחר המוטלות על המשטר האירני כמחווה של רצון טוב לשלטונו של הנשיא החדש רוחאני, המבטא קו מתון יותר מקודמו. הסנקציות שבהן בחר המשטר האמריקני להקל נוגעות לאפשרות של קיום קשרים הומניטריים ופעילויות של רצון טוב בין המדינות - אף על פי שיתקיימו במידה מוגבלת. בנוסף, בחר ממשל אובמה להקל על העברת ציוד רפואי לאירן ויקל על אפשרות הקיום של אירועי ספורט ומימון של ספורטאים ומאמנים מהמדינה.