סוריה העבירה מידע על הנשק הכימי

ההסכם שנחתם בין רוסיה וארה"ב יוצא אל הפועל: הממשלה הסורית החלה להעביר מידע על הנשק הכימי שברשותה, כפי שהייתה אמורה לעשות השבוע. המידע הועבר לארגון הולנדי שפועל למנוע התפשטות של נשק כימי, וגורמים בארגון אמרו כי הוא כעת מתורגם ובהמשך הוא יאומת עם ממצאי המודיעין של המערב

ההסכם יוצא לפועל. הנשיא אסד (חדשות 2)

הממשלה הסורית העבירה פרטים של הנשק הכימי שברשותה לארגון חברה אזרחים שנלחם בתפוצת הנשק הכימי בעולם, כך מסרו גורמים בארגון. מדובר בצעד ראשון לקראת יישום ההסכם האמריקני-רוסי שנועד לפרק את סוריה מכלי הנשק הכימיים שברשותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הארגון, OPCW, נמצא בהאג שבהולנד ודוברו מסר כי הממשלה הסורית העבירה אליו את פרטי הנשק היום (ו') בצהריים. "קיבלנו חלק מהנתונים ואנו מצפים לעוד נתונים, ובהמשך נאמת אותם", אמרו גורמים בארגון.

על פי הנתונים שנמצאים בידי ארה"ב ורוסיה, לסוריה יש כ-1,000 טון של נשק כימי שהמשטר בדמשק הסכים להשמידו או להוציא אותו מחוץ לגבולות המדינה במהלך שנועד למנוע תקיפה אמריקנית בסוריה.

גורם באו"ם אישר את הפרטים שמסר הארגון ואמר כי המידע שהועבר נמצא כעת בתרגום מערבית להולנדית ואנגלית. על פי ההסכם, עד מחר סוריה הייתה אמורה להעביר את המידע על הנשק הכימי שלה והנשק עצמו אמור להיות מושמד עד אמצע 2014.

דיווח: אסד מפזר את הנשק הכימי

בשבוע שעבר דיווח הוול סטריט ג'ורנל כי יחידה חשאית של צבא סוריה מפזרת את מאגרי הנשק הכימי והתחמושת של משטר אסד ללא פחות מ-50 אתרים שונים ברחבי המדינה.

המתקפה הכימית בסוריה, בחודש שעבר (רויטרס)
על פי הדיווח, שמצטט גורמי ביטחון מערביים, פעולותיה של היחידה הצבאית הסודית נועדו כדי להקשות על הקהילה הבינלאומית לאתר את הנשק הכימי הסורי. הדברים באים לאחר שאסד הודיע על העברתו לפיקוח בינלאומי ועל הצטרפות לאמנה נגד אחזקת נשק כימי.


פעולת הזזת מאגרי הנשק נעשית על ידי יחידה 450, שנחשבת ליחידת עילית סודית במיוחד של צבא סוריה. בדיווחים בעבר נאמר כי היחידה המיוחדת, הכפופה ישירות לנשיא ושמועסקים בה עלאווים בלבד, היא שאחראית על הפעלת הנשק הכימי בסוריה.