הליגה הערבית: חוששים מהאטום הישראלי

הליגה הערבית מתכננת להעביר הצעת החלטה שמגנה את תכנית הגרעין הישראלית. "העולם צריך לדעת שישראל לא ממלאת תפקיד בונה, ושיש לה יכולות גרעיניות", אמר נציג הליגה הערבית בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. שאול חורב, הנציג הישראלי, אמר כי היוזמה היא "ניגוח" של ישראל

מדינות ערב מודאגות. הכור בדימונה (רויטרס)

מדינות ערב ינסו להעביר החלטה המגנה את תכנית הגרעין הישראלית, למרות לחצים מהמערב. בפגישת סבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית) בשבוע הקרוב, תדרוש הליגה הערבית נזיפה פומבית לישראל. "העולם צריך לדעת על תכניות הגרעין של ישראל", אמר נציג הליגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הליגה הערבית, על פי דיווחים, מתוסכלת מהדחייה של הוועידה לפירוז המזרח התיכון מנשק אטומי, ועל כן מנסחת הליגה הצעת החלטה לא-מחייבת שתביע "דאגה מהיכולות הגרעיניות של ישראל". אם ההחלטה תאומץ, ישראל תידרש להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני ולהסכים לפיקוח של סבא"א על מתקני הגרעין. מקורות המקורבים לסוכנות מעריכים כי ההצבעה על ההחלטה תהיה צמודה.

ארה"ב התבטאה בנושא השבוע, ואמרה כי מהלך שכזה יפגע במאמצים הדיפלומטיים הרחבים לייצר מזרח תיכון נטול נשק להשמדה המונית. רמזי עזאלדין רמזי, ראש קבוצת הליגה הערבית בסבא"א, הבהיר כי ההצעה לא תבוטל לפני ההצבעה המתוכננת. "העולם צריך לדעת שישראל לא ממלאת תפקיד בונה, וישיש לה יכולת גרעינית", אמר רמזי לסוכנות רויטרס. "אנחנו פתחנו בתהליך הכנות לוועידת הפירוז, אך הישראלים שיחקו על זמן, ועיכבו. בשום שלב לא ראינו מספיק רצינות מצידם".

"מנגחים את ישראל". שאול חורב (רויטרס)

דבריו של רמזי מתווספים לדברי אירן השבוע, אשר ציינה כי פעולות הגרעין הישראליות "מאיימות על הביטחון והשלום באזור". ישראל מעולם לא הודתה בפומבי כי יש לה נשק גרעיני, על מדינות ערב ואירן מרבות לגנות את ישראל על ארסנל הנשק שהיא מחזיקה, לטענתם.

שאול חורב, ראש הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית, אמר השבוע כי מדינות משתמשות בוועידה על מנת "לנגח שוב ושוב" את ישראל. המהלך, הוסיף חורב, רק מעמיק את "חוסר האמון הקיים" בין המדינות באזור.