רוחאני: "במלחמה קרה כל הצדדים מפסידים"

נשיא אירן חסן רוחאני כתב טור דעה בעיתון "וושינגטון פוסט" לקראת הגעתו למועצת האו"ם בשבוע הבא. רוחאני הבהיר כי הוא פתוח לדיאלוג ולדיון על תרחישים שאינם "מצב סכום אפס", והדגיש כי ארצו תהיה מוכנה לנסות ולגשר בין הצדדים בסוריה. "העולם משתנה", כתב נשיא אירן, "ועלינו לחתור לשיתוף פעולה בונה"

"לא שואף לגרעין". רוחאני, ארכיון (AP)

ימים ספורים לפני ועידת האו"ם, רוחאני שב ומדגיש כי פניו ל"דיאלוג בונה" עם המערב, גם בנושא תכנית הגרעין. עם זאת, הדגיש נשיא אירן כי השימוש בגרעיון לצרכי שלום הוא חלק מזהותה של אירן ונסיונה "להשיג כבוד ומעמד בעולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בטור דעה שפרסם ב"וושינגטון פוסט", כתב חסן רוחאני כי "קריאתי לתקווה והגיון זכתה למנדט ציבורי רחב בבחירות באירן. אני מחויב לקיים את הבטחותיי לעמי, ובהן ההתחייבות לפצוח בדיאלוג בונה עם העולם. אני מציע לעמיתיי לנצל את ההזדמנות הזו, ולהשיב בכנות למאמציי לפתוח בדיאלוג, לטובת הדורות הבאים".

"העולם השתנה - פוליטיקה בינלאומית אינה משחק סכום אפס, אלא זירה רב מימדית שכוללת בתוכה שיתוף פעולה ותחרות במקביל", ציין נשיא אירן, "חלפו סכסוכי הדמים, ומנהיגי העולם נדרשים להפוך איומים להזדמנויות, ולפעול למען תרחישים המיטבים עם כל הצדדים".

"עלינו לפעול יחד על מנת לשים קץ ליריבות המזיקה, ולגורמים מפריעים שמציתים אלימות", ציין רוחאני, שהדגיש את חשיבותה של הזהות הלאומית במזרח התיכון כגורם שמייצר מתח. "מרכזיות הזהות קשורה גם לתכנית הגרעין לצרכי שלום שלנו. עבורנו, השליטה בדלק אטומי וכוח גרעיני מאפשרות לנו לגוון את משאבי האנרגיה שלנו, וגם מחדדות את זהותנו ודרישתנו לכבוד ולמקום משלנו בעולם. אחרי דיאלוג של עשר שנים עמדות הצדדים ברורות - עלינו לפעול לטובת הסכמה ולמען מצב טוב עבור כל הצדדים".

"סוריה נהפכה לזירת אלימות שוברת לב"

רוחאני הוסיף כי פעולות כוחניות חד-צדדיות במישור העולמי "נראות מנוגדות למה שנכון וצודק ואינן יכולות לפתור את הבעיות החשובות", וקרא לדיאלוג על בסיס מעמד שווה וכבוד הדדי. "מנטליות של מלחמה קרה וסכום אפס מובילה לכך שכל הצדדים מפסידים", וכדוגמה לכך הציג את מצבן הקשה של עירק ואפגניסטן, כעשור לאחר המתקפה האמריקנית.

לצד הגינוי לפעולות צבאיות במזרח התיכון, נשיא אירן מתח ביקורת חריפה על הטרור - "יותר מעשור ושתי מלחמות לאחר 11 בספטמבר, אל קאעידה ומיליטנטים אחרים ממשיכים לזרוע הרס". רוחאני גינה בחריפות את השימוש בנשק כימי בסוריה - "סוריה, שהייתה יהלום, נהפכה לזירה של אלימות שוברת לב".

נשיא אירן הציע את עזרתו בתיווך במשבר בסוריה - "עלינו ליצור אווירה בה העמים באזור יכולים לקבוע את גורלם, ועל כך אני מדגיש את נכונותה של ממשלתי לסייע בדיאלוג בין המשטר הסורי לאופוזיציה".

"לא נחתור לפצצה גרעינית"

אתמול (ה') אמר נשיא אירן חסן רוחאני בראיון לרשת טלוויזיה אמריקנית שמדינתו לעולם לא תנסה להשיג נשק גרעיני. רוחאני פנה בראיון לציבור האמריקני, ואמר "יש לי את הסמכות המלאה לפתור את כל הנושאים שקשורים בנשק גרעיני במדינתי".

כבר זמן רב שאיראן טוענת שהיא "בשום מצב לא תנסה להשיג לעצמה נשק להשמדה המונית, ובמיוחד נשק גרעיני", אך רוחאני הוסיף בראיון לרשת הטלוויזיה NBC כי "לעולם לא חתרנו לכיוון פצצה גרעינית, ואנחנו לא מתכוונים לעשות זאת".

הדברים של הנשיא רוחאני מגיעים כשבוע לפני שהוא צפוי להופיע בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק שבארה"ב, שם ממתינים לראות האם רוחאני ישנה את הגישה שהייתה עד כה לאיראן - בגישה דיפלומטית מתונה יותר.

במכתב ששלח הנשיא אובמה לרוחאני, כתב אובמה כי ארצות הברית מוכנה לפתור את הנושא הגרעיני עם טהרן. "הנשיא אובמה מאמין שיש הזדמנות לדיפלומטיה בכל הנוגע לנושאים שהביעו אתגר לארצות הברית ולמדינות המערב בנושא אירן", אמר אמש ג'יי קרני, דובר הבית הלבן, שגם הוסיף כי "אני מקווים שהממשל האיראני ינצל את ההזדמנות הזו לדיפלומטיה".

ואם חסרים סימנים של מתינות מצד הנשיא החדש, רוחאני הורה אתמול לשחרר 11 אסירים פוליטיים באיראן, כולל 8 פעילי זכויות אדם. במהלך מסע הבחירות שלו, רוחאני הבטיח לשחרר אסירים פוליטיים, ולנקוט בגישה מתונה יותר במדיניות החוץ.