פוטין: "הנשק הכימי של סוריה - תגובה לגרעין הישראלי"

נשיא רוסיה אמר כי סוריה פיתחה את תעשיית הנשק הכימי שלה בעקבות האיום הגרעיני מצד ישראל. פוטין הבהיר כי הוא מאמין שהתכנית להשמדת מאגרי הנשק הכימי של משטר אסד תבוצע במלואה, אך לא יכול להיות בטוח ב-100%, ושב האשים את המורדים במתקפה הכימית בדמשק

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח היום (ה') עם כתבים ועם מומחים רוסים והתייחס בהרחבה להסכם האמריקני-רוסי לפירוק הנשק הכימי של משטר אסד. פוטין אמר כי הוא לא בטוח ב-100% שהתכנית להשמדת מאגרי הנשק תבוצע בהצלחה, אך רואה סיבה אמתית לקוות שכך יהיה. הוא האשים כי "מאגר הנשק הכימי בסוריה נבנה כתגובה לנשק הגרעיני של ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האם נצליח להשלים את המשימה? אני לא יכול להיות בטוח במאת האחוזים בנוגע לזה", אמר נשיא רוסיה. "אבל כל מה שראינו עד עתה בימים האחרונים נותן לנו ביטחון שזה יקרה". פוטין שב והאשים את המורדים באחריות למתקפה הכימית בפרברי דמשק ב-21 לאוגוסט, שבה נהרגו יותר מ-1,400 בני אדם, ואמר כי יש לו יסודות מוצקים להאמין כי מתנגדי אסד הם שירו את הטילים הכימיים.

"אנחנו תמיד מדברים על האחריות של ממשלת אסד, האם הם שהשתמשו בנשק כימי. מה אם האופוזיציה היא שעשתה זאת", שאל הנשיא הרוסי. "יש לנו את כל הסיבות להאמין שמדובר בפרובוקציה".

פוטין חזר על עמדת רוסיה, שלפיה השיטות שבהן נעשה שימוש בנשק הכימי באותה מתקפה היו שיטות לא מקצועיות - והתחמושת היא לא זאת שצבא אסד עושה בה שימוש.