רוחאני: "ישראל מחרחרת מלחמה"

לצד המסרים המפוייסים של נכונות להידברות, תקף נשיא אירן חסן רוחאני - בריאיון לרשת NBC האמריקנית - את ממשלת ישראל והאשים אותה בחוסר היציבות במזרח התיכון. "הממשלה בישראל תפסה את השלטון לא כדין, אסור לה להטיף לדמוקרטיה ובחירות חופשיות במדינות אחרות", אמר

רוחאני: "ישראל מחרחרת מלחמה", ארכיון (AP)

אחרי המסרים החיובים שהפיץ בימים האחרונים, בהקשר לנכונות לפתוח במשא ומתן עם המערב על הגרעין, נשיא אירן חסן רוחאני מאשים את ישראל במדיניות לוחמנית הגורמת לחוסר יציבות באזור. "ממשלת ישראל כובשת ותופסת את השלטון שלא כדין", אמר בריאיון לרשת NBC האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רוחאני הבהיר במהלך הריאיון כי ארצו מעוניין ב"שלום בלבד" ואמר כי הוא אינו מעוניין במלחמות עם אומות אחרות. את ישראל הוא האשים ב"גרימת עוול" לעמי האזור. כשהתבקש להשיב לטענותיו האחרונות של ראש הממשלה נתניהו, שכינה אותו "זאב בעור של כבש", ענה: "ישראל אשמה בחוסר היציבות באזור בשל רצונה במלחמות".

"הממשלה בישראל היא ממשלה כובשת. היא תפסה את השלטון שלא כדין", הסביר רוחאני בריאיון. "אסור לה להטיף בנוגע לבחירות חופשיות ודמוקרטיות בארצות אחרות". יחד עם זאת, כשנשאל לגבי כוונותיה של ישראל לתקוף באירן, בשל פיתוח תכנית הגרעין הבהיר כי פניו דווקא לשלום. "איננו מעוניינים במלחמות עם אף מדינה באזור", אמר הנשיא האירני. "אנחנו שואפים למצוא את הדרך לחיות בשלום עם המדינות השכנות במזרח התיכון".

"פוליטיקאי, לא היסטוריון"

דבריו נגד ישראל מגיעים לאחר שבימים האחרונים נתן רוחאני כמה הצהרות חיוביות בטון שונה מאוד מזה שהציג קודמו בתפקיד, מחמוד אחמדיניג'אד. באותו ריאיון ל-NBC, שחלק ממנו פורסם כבר הלילה, אמר רוחאני כי ארצו לעולם לא תנסה להשיג נשק גרעיני. רוחאני פנה לציבור האמריקני ואמר: "יש לי את הסמכות המלאה לפתור את כל הנושאים שקשורים בנשק גרעיני במדינתי".

כשנשאל אם הוא סבור שהשואה היא בגדר מיתוס בלבד כמו קודמו, ענה רוחאני כי "איני היסטוריון, אלא פוליטיקאי. הדבר שחשוב הוא שנצליח להגיע למצב שבו עמי האזור יצליחו לחיות זה לצד זה בצדק, ולמנוע אגרסיביות מיותרות".

בהמשך, התייחס נשיא אירן למידת החופש המוענק לאזרחי הרפובליקה האיסלאמית והציג קו מתון יותר מזה שאליו הורגלו עד כה. למשל, כשהתבקש להתייחס לסוגיית הצנזורה ברשת האינטרנט שהונהגה בארצו הבהיר כי המדיניות היא לאפשר לכלל האזרחים גישה למידע לו הם זקוקים. "אנו מעוניינים שהאנשים בחייהם הפרטיים יחיו חיים חופשיים", הסביר. "בעולם כיום יש גישה לכל אדם למידע. בתוך כך, הזכות לנהל מחשבה ודיאלוג חופשיים היא זכות שנשמרת לכל עם בעולם - גם לעם האירני", הבהיר רוחאני.