רוחאני: "לעולם לא נפתח גרעין"

נשיא אירן חסן רוחאני אמר בראיון לרשת הטלוויזיה NBC כי הוא ומדינתו לעולם לא יפתחו נשק להשמדה המונית, ובמיוחד לא נשק גרעיני. "לעולם לא חתרנו לנשק גרעיני ואנו לא מתכוונים לעשות זאת", אמר. עוד הוסיף הנשיא כי יש לו את הסמכות לדון עם העולם בכל הנוגע למשבר הגרעין על מנת להגיע לפתרון

"לא שואף לגרעין". רוחאני, ארכיון (AP)

המתינות חזרה לטהרן? נשיא אירן חסן רוחאני אמר בראיון לרשת טלוויזיה אמריקנית שמדינתו לעולם לא תנסה להשיג נשק גרעיני. רוחאני פנה בראיון לציבור האמריקני, ואמר "יש לי את הסמכות המלאה לפתור את כל הנושאים שקשורים בנשק גרעיני במדינתי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר זמן רב שאיראן טוענת שהיא "בשום מצב לא תנסה להשיג לעצמה נשק להשמדה המונית, ובמיוחד נשק גרעיני", אך רוחאני הוסיף בראיון הלילה לרשת הטלוויזיה NBC כי "לעולם לא חתרנו לכיוון פצצה גרעינית, ואנחנו לא מתכוונים לעשות זאת".

הדברים של הנשיא רוחאני מגיעים כשבוע לפני שהוא צפוי להופיע בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק שבארה"ב, שם ממתינים לראות האם רוחאני ישנה את הגישה שהייתה עד כה לאיראן - בגישה דיפלומטית מתונה יותר.

במכתב ששלח הנשיא אובמה לרוחאני, כתב אובמה כי ארצות הברית מוכנה לפתור את הנושא הגרעיני עם טהרן. "הנשיא אובמה מאמין שיש הזדמנות לדיפלומטיה בכל הנוגע לנושאים שהביעו אתגר לארצות הברית ולמדינות המערב בנושא אירן", אמר אמש ג'יי קרני, דובר הבית הלבן, שגם הוסיף כי "אני מקווים שהממשל האיראני ינצל את ההזדמנות הזו לדיפלומטיה".

ואם חסרים סימנים של מתינות מצד הנשיא החדש, רוחאני הורה אתמול לשחרר 11 אסירים פוליטיים באיראן, כולל 8 פעילי זכויות אדם. במהלך מסע הבחירות שלו, רוחאני הבטיח לשחרר אסירים פוליטיים, ולנקוט בגישה מתונה יותר במדיניות החוץ.