אירן מכחישה: "לא נסגור המתקן בפורדו"

ראש תכנית הגרעין ברפובליקה האסלאמית, עלי אכבר סאלחי, סתר את הדיווח בשבועון הגרמני "דר שפיגל", שלפיו ייסגר מתקן העשרת האורניום בתמורה להסרת הסנקציות מעל המדינה - ואמר כי "לא התקבלה כל החלטה בנושא". יחד עם זאת, הביע אופטימיות לגבי אפשרות של הסכם עם ארצו בנוגע לגרעין

(רויטרס)

אירן מכחישה הדיווחים שלפיהם היא תסגור את מתקן העשרת האורניום בפורדו - כך צוטט ראש תוכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית עלי אכבר סאלחי בסוכנות הידיעות האירנית אירנ"א. סאלחי הוסיף, כי "לא התקבלה כל החלטה שכזו בנושא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר השבוע פרסם השבועון הגרמני "דר שפיגל" כי נשיא אירן חסן רוחאני הסכים להביא לסגירתו של המתקן הגרעיני - בתמורה להסרת הסנקציות נגד ארצו. עוד צוין, כי נשיא הרפובליקה האסלאמית מוכן לפתוח את המתקן לפיקוח בינלאומי. 

יחד עם זאת, הביע סאלחי אופטימיות לגבי אפשרות להסכם בין אירן למעצמות בסוגיית הגרעין. לדבריו, האווירה בסבב השיחות האחרון בין אירן למזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו, הייתה "חיובית יותר" מזו ששררה בשיחות הקודמות.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר לפנות בוקר (ד') כי נשיא איראן חסן רוחאני "רוצה לפתוח בדיאלוג עם המערב ועם ארצות הברית". בראיון שהעניק לרשת טלוויזיה האמריקנית בשפה הספרדית "טלמונדו" ציין אובמה כי הוא מוכן "לבחון את רוחאני". הוא הוסיף: "יש כאן הזדמנות לדיפלומטיה, ואני מקווה שהאירנים ינצלו אותה".

הדברים מצטרפים לרוח החדשה שנושבת ביחסי טהרן-וושינגטון, לפחות למראית עין. בעקבות הדיווח ב"דר שפיגל", אמר המנהיג העליון חמינאי, כי "דרושה גמישות אמיצה" בנוגע לתכנית הגרעין.

"המדינאות היא זירה של חיוכים", אמר חמינאי מול מפקדי משמרות המהפכה באירן והוסיף כי שחקן מצטיין נדרש לוויתורים, אך לא שוכח את המטרה. "ההתנגדות של אירן לנשק גרעיני אינה קשורה לארצות הברית או לכל מדינה אחרת, אלא נובעת מהאמונה שלה ומהעקרונות שלה", אמר.