אובמה: "מוכן לבחון את רוחאני"

בראיון לרשת טלוויזיה אמריקנית בשפה הספרדית הצהיר נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי הוא מוכן לבחון את נשיא אירן חסן רוחאני, ולמצות את הנסיונות הדיפלומטיים לעצור את תכנית הגרעין של אירן. בנושא סוריה הוא הדגיש: "הפלת אסד היא עדיין מטרה"

"מוכן לבחון את רוחאני". נשיא ארה"ב אובמה (AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר לפנות בוקר (ד') כי נשיא איראן חסן רוחאני "רוצה לפתוח בדיאלוג עם המערב ועם ארצות הברית". בראיון שהעניק לרשת טלוויזיה האמריקנית בשפה הספרדית "טלמונדו" ציין אובמה כי הוא מוכן "לבחון את רוחאני". הוא הוסיף: "יש כאן הזדמנות לדיפלומטיה, ואני מקווה שהאירנים ינצלו אותה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא ארצות הברית התייחס גם למשבר בסוריה, וחזר על דרישתו לפיה על נשיא סוריה בשאר אסד לוותר על השלטון. עם זאת, הוא הוסיף כי בשלב הראשון צריך להתמודד עם הנשק הכימי הסורי.

הדברים מצטרפים לרוח החדשה שנושבת ביחסי טהרן-וושינגטון, לפחות למראית עין. לאחר שביום שני דווח בשבועון הגרמני "דר שפיגל" כי הנשיא רוחאני מוכן לסגור את הכור הגרעיני בפורדו - אמש אמר המנהיג העליון של אירן חמינאי כי "דרושה מנהיגות אמיצה" בנוגע לתכנית הגרעין.

"המדינאות היא זירה של חיוכים", אמר חמינאי מול מפקדי משמרות המהפכה באירן והוסיף כי שחקן מצטיין נדרש לוויתורים, אך לא שוכח את המטרה. "ההתנגדות של אירן לנשק גרעיני אינה קשורה לארצות הברית או לכל מדינה אחרת, אלא נובעת מהאמונה שלה ומהעקרונות שלה", אמר.

על פי דיווחים שונים, מסגרת ההסדר שאירן מעוניינת להציע למערב תכלול את שמירת היכולת הגרעינית האזרחית שלה, כפי שהיא מכנה זאת, תוך הגבלות והגברת הפיקוח. האירנים מוכנים, על פי הפיקוח, להגביל את מספר הצנטריפוגות שמעשירות אורניום, בעיקר בנתנז.

כמו כן מציעים האירנים לחתום על מה שמכונה "הפרוטוקול הנוסף" של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, ופירושו הגברת הפיקוח על המתקנים הגרעיניים, כולל ביקורות פתח. המשמעות היא שלאירן לא יהיה חלון הזדמנויות לבצע "בריחה" לעבר פצצה, בין הביקורות של הפקחים. אחד היישומים האפשריים הוא תיעוד בכל רגע נתון של הצנטריפוגות, והעברת התמונות בשידור חי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה.