נשיאת ברזיל דחתה ביקור בארה"ב בשל פרשת הריגול

דילמה רוסף, נשיאת ברזיל, דחתה את ביקורה המתוכנן בארה"ב, שהיה אמור להיערך בחודש אוקטובר - למועד לא ידוע. הסיבה: המחלוקת בין המדינות על פרשת ההאזנות. ממשלת ברזיל טוענת כי ה-NSA האזינה לשיחותיה של רוסף ופגעה בריבונות הברזילאית

היחסים בין המדינות נפגעו. אובמה ורוסף (חדשות 2, רויטרס)

נשיאת ברזיל דילמה רוסף דחתה את ביקורה המתוכנן בארה"ב בחודש אוקטובר, מכיוון שהסוכנות לביטחון לאומי - NSA - פעלה בברזיל. "התנאים לביקור לא בשלו, מכיוון שארה"ב לא התחייבה להפסיק עם פעולות הריגול", נאמר בהודעת ממשלת ברזיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרשת הציתותים, שנחשפה על ידי המדליף אדווארד סנואודן, ממשיכה לפגוע ביחסי החוץ של ארה"ב וברזיל, למרות שהבית הלבן הודיע כי רוסף ואובמה "הסכימו הדדית לדחות את הביקור", מכיוון שלא רצו שהפגישה תיערך "בצל של נושא בודד ביחסים ההדדיים בין המדינות, חשוב ומאתגר ככל שיהיה". בארה"ב מדגישים כי הביקור, שאמור היה לעסוק בנושא פיתוח כלכלי וסחר בין המדינות, לא בוטל אלא נדחה.

ממשלת ברזיל מחתה בתקופה האחרונה על הריגול של גורמים אמריקניים במדינה. לפי הדיווחים, ממשלת ארה"ב ריגלה אחר התקשורות האישיות של רוסף עצמה עם עוזריה, וגם אחר אישים נוספים בברזיל.

אובמה ורוסף שוחחו ביום שני, אך מקורות טוענים כי אובמה לא הצליח לשכנע את רוסף להגיע לארה"ב. מקורות המקורבים לרוסף טוענים כי הביקור "לא צפוי להיערך בחודשים הקרובים". מהבית הלבן נמסר כי הנשיא אובמה הורה על סקירה מקיפה של פעילות המודיעין האמריקני, אך הוסיף כי הבדיקה "עשוייה להימשך מספר חודשים".

ממשלת ברזיל הודיעה כי ארה"ב ביצע "פעילות ציתות בלתי חוקית לניטור תקשורת ומידע של אזרחים, חברות וחברים בממשלה הברזילאית", וכי הדבר מהווה פגיעה בריבונות ובזכויות האדם במדינה. כמו כן הוגדר הריגול כ"בלתי תואם את שיתוף הפעולה הדמוקרטי והידידותי בין המדינות". "בהיעדר הסברים ומחוייבות להפסיק את הציתות, התנאים אינם בשלים לביקור", סיכמה ההודעה.