חמינאי: "דרושה גמישות אמיצה"

המנהיג העליון של אירן במסר מפויס בנוגע לתכנית הגרעין האירנית. "מדינאות היא זירה של חיוכים", אמר חמינאי בנאום בפני מפקדי משמרות המהפכה. במקביל ממשיכים דיווחים על מתווה אירני להסדר עם המערב, שיכלול הגבלת מספר הצנטריפוגות ופיקוח מוגבר על הכורים הגרעיניים

האם אירן עומדת בפני שינוי אמיתי של מדיניותה בתחום הגרעין? לאחר שאתמול דווח בשבועון הגרמני "דר שפיגל" כי הנשיא רוחאני מוכן לסגור את הכור הגרעיני בפורדו - הערב (ג') אומר המנהיג העליון חמינאי כי "דרושה מנהיגות אמיצה" בנוגע לתכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המדינאות היא זירה של חיוכים", אמר חמינאי מול מפקדי משמרות המהפכה באירן והוסיף כי שחקן מצטיין נדרש לוויתורים, אך לא שוכח את המטרה. "ההתנגדות של אירן לנשק גרעיני אינה קשורה לארצות הברית או לכל מדינה אחרת, אלא נובעת מהאמונה שלה ומהעקרונות שלה", אמר.

על פי דיווחים שונים, מסגרת ההסדר שאירן מעוניינת להציע למערב תכלול את שמירת היכולת הגרעינית האזרחית שלה, כפי שהיא מכנה זאת, תוך הגבלות והגברת הפיקוח. האירנים מוכנים, על פי הפיקוח, להגביל את מספר הצנטריפוגות שמעשירות אורניום, בעיקר בנתנז.

כמו כן מציעים האירנים לחתום על מה שמכונה "הפרוטוקול הנוסף" של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, ופירושו הגברת הפיקוח על המתקנים הגרעיניים, כולל ביקורות פתח. המשמעות היא שלאירן לא יהיה חלון הזדמנויות לבצע "בריחה" לעבר פצצה, בין הביקורות של הפקחים. אחד היישומים האפשריים הוא תיעוד בכל רגע נתון של הצנטריפוגות, והעברת התמונות בשידור חי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה.

מוקדם יותר היום ציננו בבית הלבן את ההתלהבות מהדיווחים על התחממות היחסים בין אירן למערב. לאחר שאתמול דיווח השבועון הגרמני "דר שפיגל" כי נשיא אירן רוחאני מוכן לסגור את הכור הגרעיני הפועל בפורדו, בבית הלבן מדגישים - "לא מתוכננת פגישה בין אובמה לנשיא אירן בעניין".