אחרי ארבע שנים, האירנים חזרו לפייסבוק

מאז הפגנות המחאה ההמוניות, שנערכו אחרי הבחירות ב-2009, תושבי אירן לא הצליחו להיכנס לרשתות החברתיות בעזרת ספקים מקומיים, עד אמש. מדוע הרשת נפתחה לפתע? בממשל טוענים שמדובר בתקלה טכנית , אבל בטהרן יש כאלו שחושבים שמדובר בניסוי שנועד לבחון התגובות בציבור

סינדרלות בפייסבוק באירן (חדשות 2)

תושבי אירן הצליחו במהלך הלילה (ג') להיכנס לרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר לראשונה מזה ארבע שנים. לא מדובר בפתיחות מפתיעה מצד הרשויות, אלא בתקלה טכנית - כך דיווח היום גורם רשמי באירן, שטען שהממשל לא אישר בשום שלב כניסה לאתרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלילה, לפתע, היה זרם של תגובות והזמנות מצד משתמשים אירנים - שהצליחו להכנס לחשבונותיהם אחרי שנים שבהן נאלצו להשתמש ברשתות מחוץ לאירן. ההגבלות על גלישה ברפובליקה האסלאמית החלו בעקבות הפגנות המחאה שפרצו אחרי הבחירות ב-2009 - שעל פי המשטר, אורגנו ברשת החברתית.

תושבי טהרן קשרו בין הגישה החופשית לרשת לבין בחירתו של הנשיא החדש, שמאותת כי פניו לפיוס, אבל אבדולסמאד חוראמאבדי, מזכיר וועדת המדינה שממונה על הצנזורה ברשת, הבהיר שזו לא האידאולוגיה שהשתנתה, אלא מדובר בתקלה טכנית בספקי הרשתות האירניות.

רוחאני הבטיח הקלות (AP)

האם מדובר בניסוי של הממשל?

"הפילטר הוסר מרשתות כמו פייסבוק בליל אמש, בגלל תקלה טכנית, אנו בוועדה הטכנית חוקרים את הבעיה" אמר חוראמאבדי לסוכנות הידיעות מאהר. "אנו חוקרים עכשיו איזה ספקית יצרה את הבעיה". התקווה לשינוי ביחס לרשתות החברתיות התעורר במיוחד אחרי ששר החוץ ג'אבאד זאריף יצר לעצמו דף בפייסבוק ובטוויטר.

לדעתו של אראש טאגיק, בכיר בספקית הרשת IT מטהרן, הרשויות דווקא יזמו את ההקלה כדי לבדוק את ההתנהגות של האירנים ברשת ואולי לראות מי בדיוק עושה מה.

הנשיא רוחאני אמר במהלך קמפיין הבחירות שלו שהוא מתכוון להקל במגבלות, אבל בתקשורת האירנית טוענים שלפני כל הכרזה על הקלות המשטר בטהרן יצטרך לקבל את אישור ההנהגה הדתית ובראשה חמנאי.