הבית הלבן: "לא נפגשים עם רוחאני"

השבועון הגרמני "דר שפיגל" דיווח אתמול כי נשיא אירן להודיע במהלך עצרת האו"ם כי הוא מוכן לסגור את הכור הגרעיני בפורדו בתמורה לביטול הסנקציות שהוטלו על אירן. מנגד, בבית הלבן מצננים את ההתלהבות: "לא מתוכננת פגישה בין אובמה לנשיא האירני במהלך העצרת"

בבית הלבן מצננים את ההתלהבות מהדיווחים על התחממות היחסים בין אירן למערב. לאחר שאתמול (ב') דיווח השבועון הגרמני "דר שפיגל" כי נשיא אירן רוחאני מוכן לסגור את הכור הגרעיני הפועל בפורדו, בבית הלבן מדגישים - "לא מתוכננת פגישה בין אובמה לנשיא אירן בעניין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח הגרמני, נשיא אירן צפוי להביא עימו את ההצעה לסגירת הכור עם הגעתו לעצרת האו"ם שתתקיים בסוף החודש. בין השאר דווח כי רוחאני יבטיח לאפשר לפקחי האו"ם לעקוב אחר הוצאת הצנטריפוגות ממתקני הגרעין בפורדו, ובתמורה ידרוש לבטל את הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית מטעם המעצמות הכוללות חרם על ייצוא הנפט שלה ואיסור על קיום עסקאות עם הבנק המרכזי בטהרן. יחד עם זאת, דובר הבית הלבן ג'יי קרני הודיע הלילה (ב') כי אובמה אינו צפוי להיפגש עם הנשיא האירני במהלך העצרת.

הדיווח ב"דר שפיגל", מצטרף להודאתו של הנשיא אובמה במהלך ריאיון לרשת ABC לפיה החליף מכתבים עם נשיא אירן החדש בהם דן עמו במשבר בסוריה ואף בתכנית הגרעין האירנית. לדבריו, האירנים מבינים כי עבור וושינגטון, תכנית הגרעין האירנית היא "סוגיה גדולה בהרבה" ממשבר הנשק הכימי בסוריה.

אובמה הסביר בריאיון כי האיום האמריקני בתקיפה צבאית בסוריה העביר מסר ברור למשטר האירני. "מה שעליהם ללמוד מכך שהוא שישנו פוטנציאל לפתור את הסוגיות האלה בצורה דיפלומטית", אמר אובמה. "אני לא חושב שהנשיא החדש באירן יהפוך את נושא הגרעין לסוגיה פשוטה פתאום, אבל העמדה שלי היא שאם אתה מציב איום אמין בתקיפה, בשילוב עם מאמצים דיפלומטיים, אתה יכול להגיע לעסקה".