מזכ"ל האו"ם על הדוח שפורסם: "פשע מלחמה"

דוח האו"ם על הנשק הכימי בסוריה פורסם רשמית. מזכ"ל האו"ם אמר כי הוא מוכיח שבסוריה נעשה שימוש בטילים עם ראשי נפץ כימיים. לפי הדוח, בדמם של 85% מהקורבנות נמצא גז סארין. "זהו השימוש הנוראי ביותר בנשק להשמדה המונית במאה ה-21'", הצהיר באן

"פשע מלחמה". מזכ"ל האו"ם (חדשות 2)

כחודש לאחר הטבח הכימי שגבה את חייהם של 1,400 בני אדם בפרברי דמשק, פורסם היום (ב') באופן רשמי דוח פקחי האו"ם שממנו עולה כי נעשה שימוש נרחב בגז העצבים סארין. בדוח צוין כי השימוש בגז נעשה "בין הצדדים" ולא נקבע בבירור כי אסד עומד מאחורי התקיפה. מזכ"ל האו"ם: "זהו השימוש הנוראי ביותר בנשק להשמדה המונית במאה ה-21'".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוח מציג ראיות לשימוש בגז, בין היתר בעזרת דגימות שתן ודם, שהכילו כמות גבוהה מאוד של סארין ושרידים מהטילים שנמצאו בשטח שהופגז. על פי הממצאים, 85% מדגימות הדם שנבדקו מקורבנות התקיפה בדמשק הכילו את הגז סארין. עוד עולה מהדוח כי הטילים שנורו לעבר פרברי דמשק הכילו 56 ליטרים של הגז הקטלני.

למרות שהדוח לא מצביע בבירור על הגורם שהשתמש בנשק הכימי מודגש בו כי "נעשה שימוש בנשק הכימי במהלך הקונפליקט הממושך בין הצדדים בסוריה, נגד אזרחים, ובהם ילדים. השימוש נעשה בקנה מידה גדול יחסית הפקחים טענו שמצאו כמות גדולה מאוד של עדויות לשימוש בנשק".

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, אמר לאחר שעיין בדוח, כי הממצאים מצביעים על כך שבמהלך מלחמת האזרחים בסוריה נעשו פשעים נגד האנושות.

85% מדגימות הדם הכילו סארין (רויטרס)

מזכ"ל האו"ם הוסיף כי "הדגימות מצביעות על שימוש של טילי קרקע-קרקע עם ראשי נפץ כימיים שמכילים את הגז הרעיל סארין". השימוש בנשק הכימי נעשה בעין תמרה, מודמיה וזמאלקה באזור דמשק".

באן ציין עוד כי "זהו השימוש המאושר הגדול ביותר של נשק כימי נגד אזרחים מאז ההתקפה של סדאם חוסיין בעיר חלבג'ה ב-1988".

ראש צוות הפקחים, אקה סלסטרום, העביר אתמול (א') את הדוח, שיפורסם בהמשך היום, למזכ"ל האו"ם באן קי מון. בתמונות מטקס העברת המסמך ניתן לראות את המשפט "נעשה שימוש בגז העצבים סארין".

שרידי פגזים שנמצאו בשטח (דוח האו"ם)

מקורות נוספים טוענים כי בדוח נכתב שנעשה שימוש בנשק כימי "בין הצדדים שמעורבים במלחמת האזרחים בסוריה". עוד הוסיפו אותם מקורות עלומים, כי פקחי האו"ם יטענו כי יש ראיות "ברורות ומשכנעות" לשימוש בטילי קרקע-קרקע המכילים סארין.

עינו האדומה של קורבן התקיפה (דוח האו"ם)

בהמשך היום צפויים הפקחים להודיע האם נעשה שימוש בנשק כימי כמו שארה"ב, ובעלות בריתה טוענות וגם איזה סוג של נשק כימי הופעל. ממצאי הפקחים יחשפו את סוג הנשק הכימי אבל לא יצביעו על הגורם היורה.

קרי: "הקהילה הבינ"ל חייבת לראות בממשל הסורי אחראי"

הפקחים לא יכולים לקבוע האם אסד או המורדים עשו שימוש בנשק הכימי, אך בארה"ב טוענים שעל פי סוג הנשק הכימי - ניתן לקבוע מי החזיק את הנשק על פי מידע מודיעיני.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שיעדכן את מועצת הבטחון של האו"ם על הממצאים, אמר כי הוא מצפה שהדוח יספק "אישור חד משמעי" שנעשה שימוש בנשק כימי.

מוקדם יותר היום נפגש שר החוץ האמריקני ג'ון קרי בפריז עם עמיתיו באירופה, ועדכן אותם על פרטי ההסכם שהושג עם מוסקבה. "עכשיו זה תפקידו של הממשל הסורי למלא אחר תנאי ההסכם במלואם. הקהילה הבינלאומית, כולל רוסיה, חייבת לראות בממשל כאחראי למעשים בסוריה", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני. הוא ציין כי יהיו השלכות להפרות של ההסכם על ידי סוריה.