דוח פקחי האו"ם: "ראיות חותכות לשימוש בגז סארין בסוריה"

לאחר איסוף הממצאים על המתקפה בדמשק, חלקים מדוח האו"ם הודלפו. מקורות טוענים כי הדוח יציג ראיות "ברורות ומשכנעות" לשימוש בטילי קרקע-קרקע המכילים את גז העצבים סארין. עוד דווח כי בתמונות מטקס העברת המסמך למזכ"ל האו"ם ניתן היה לראות את המשפט: "נעשה שימוש בגז העצבים סארין".

הדוח יטען לשימוש בנשק כימי? (רויטרס)

כחודש לאחר הטבח הכימי שגבה את חייהם של 1,400 בני אדם בפרברי דמשק - הודלפו חלקים מדוח פקחי האו"ם שממנו עולה כי נעשה שימוש בגז העצבים סארין. מקורות מסרו לסוכנות הידיעות AP כי הדוח מציג "ראיות משכנעות וברורות" לשימוש בגז. עם זאת, צוין כי השימוש בגז נעשה "בין הצדדים" ולא נקבע בבירור כי אסד עומד מאחורי המהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש צוות הפקחים, אקה סלסטרום, העביר אתמול (א') את הדוח, שיפורסם בהמשך היום, למזכ"ל האו"ם באן קי מון. בתמונות מטקס העברת המסמך ניתן לראות את המשפט "נעשה שימוש בגז העצבים סארין".

מקורות נוספים טוענים כי בדוח נכתב שנעשה שימוש בנשק כימי "בין הצדדים שמעורבים במלחמת האזרחים בסוריה". עוד הוסיפו אותם מקורות עלומים, כי פקחי האו"ם יטענו כי יש ראיות "ברורות ומשכנעות" לשימוש בטילי קרקע-קרקע המכילים סארין.

בהמשך היום צפויים הפקחים להודיע האם נעשה שימוש בנשק כימי כמו שארה"ב, ובעלות בריתה טוענות וגם איזה סוג של נשק כימי הופעל. ממצאי הפקחים יחשפו את סוג הנשק הכימי אבל לא יצביעו על הגורם היורה.

קרי: "הקהילה הבינ"ל חייבת לראות בממשל הסורי אחראי"

הפקחים לא יכולים לקבוע האם אסד או המורדים עשו שימוש בנשק הכימי, אך בארה"ב טוענים שעל פי סוג הנשק הכימי - ניתן לקבוע מי החזיק את הנשק על פי מידע מודיעיני.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שיעדכן את מועצת הבטחון של האו"ם על הממצאים, אמר כי הוא מצפה שהדוח יספק "אישור חד משמעי" שנעשה שימוש בנשק כימי.

מוקדם יותר היום נפגש שר החוץ האמריקני ג'ון קרי בפריז עם עמיתיו באירופה, ועדכן אותם על פרטי ההסכם שהושג עם מוסקבה. "עכשיו זה תפקידו של הממשל הסורי למלא אחר תנאי ההסכם במלואם. הקהילה הבינלאומית, כולל רוסיה, חייבת לראות בממשל כאחראי למעשים בסוריה", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני. הוא ציין כי יהיו השלכות להפרות של ההסכם על ידי סוריה.