סדקים לקראת ההחלטה על סוריה באו"ם

שר החוץ הרוסי לברוב טען כי דרישתו של קרי לאפשר שימוש בכוח בסוריה אם אסד לא יעמוד בהסכם מהווה "חוסר הבנה של ההסכם". מוקדם יותר היום הודיעו קרי, הייג ופביוס כי סוריה עשויה לעמוד בפני סנקציות הכוללות אפשרות לשימוש בכוח. לברוב הוסיף כי הגיע הזמן לדחוף את המורדים לשולחן המו"מ ולא להסתפק בקריאה כזו

סרגיי לברוב - שר החוץ הרוסי (AP)

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מגיב להודעת שרי החוץ של ארה"ב, בריטניה וצרפת, וטוען שכל קריאה להכנסת סעיף של שימוש בכוח להחלטת מועצת הביטחון על פירוק הנשק הכימי של סוריה מהווה חוסר הבנה של ההסכם שהושג בין ארה"ב לרוסיה. לברוב אמר גם שרוסיה שוקלת להפעיל לחץ על המורדים הסורים להשתתף בוועידת שלום בינלאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לברוב טען שכל קריאה להחלטה בנושא סוריה של האו"ם שכוללת אמצעי ענישה נגד סוריה במסגרת פרק שבע באמנת האו"ם - שכוללת אפשרות של שימוש בכוח - מראה "חוסר הבנה" של ההסכמים אליהם הגיעו עם סוריה, במסגרת ההבנות בנוגע לוויתור על הנשק.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועמיתיו - וויליאם הייג מבריטניה ולורן פביוס מצרפת - התייחסו להסכם שהושג לגבי פירוק הנשק הכימי והבהירו כי סוריה תישא בהשלכות אם לא תשתף פעולה ולא תמלא אחרי תנאי ההבנות.

במערב מעריכים: הדוח יוכיח שימוש בנשק כימי

מוקדם יותר היום שרי החוץ של ארה"ב, בריטניה וצרפת קיימו מסיבת עיתונאים בפריז, לקראת הפרסום הצפוי הערב של דוח פקחי האו"ם שנשלחו לסוריה, ואמרו כי הדוח יקבע שבוצע שימוש בנשק כימי. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס להסכם שהושג לגבי פירוק הנשק הכימי והבהיר כי סוריה תישא בהשלכות אם לא תשתף פעולה.

השלושה הציגו חזית מאוחדת והבהירו כי יפעלו יחדיו על מנת לאכוף את הפיתרון הדיפלומטי. "אנו מגבשים הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם, שתצביע על אסד כמבצע המתקפה הכימית בסוריה", אמרו. קרי הוסיף כי הצעת ההחלטה תכלול את סעיף 7 לאמנת האו"ם - כלומר, אפשרות של תקיפה בסוריה במידה ולא תשתף פעולה.

"היום המשטר בסוריה מודיע דרך רוסיה שהוא ייפטר מהנשק הכימי, אך לא נסתפק במילים", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני. "אי אפשר להתבסס על הצהרות בלבד. נפעל לשיתוף פעולה רחב במועצת האו"ם כדי להשיג את הפיתרון".

"צריך לדחוף לפיתרון דיפלומטי, ונעשה ככל שביכולתנו לעזור לתושבי סוריה לצאת ממעגל האלימות, שמייצר קטסטרופה אנושית", הוסיף קרי. "אם אסד לא ישתף פעולה, חייבות להיות השלכות לכך".

"קוראים להעביר את השלטון בסוריה"

"הדוח שיתפרסם יוכיח חד משמעית שנעשה שימוש בנשק כימי", הודיע בבטחה שר החוץ הצרפתי לורן פביוס. "נשיג את המטרה - הוצאת הנשק הכימי מסוריה - בדרך זו או אחרת. אנחנו נוכיח אחת ולתמיד שנעשה שימוש בנשק כימי, ואנחנו רוצים להעביר החלטה מסודרת שתקבע שמי שהשתמש בנשק זה המשטר הסורי".

"השימוש בנשק כימי הוא רק אספקט אחד בטרגדיה בסוריה - הקרבות נמשכים, ואין פיתרון צבאי לקונפליקט", הוסיף פביוס. "הסכמנו שצריך לערוך מגעים דיפלומטיים ולהעביר את השלטון הנוכחי. אסד מעדיף להמשיך ולהילחם כדי לשמר את מעמדו, אך העולם חייב להבהיר לאסד שאין חלופה לשולחן המשא ומתן".

קרי, הייג ופביוס שבו וקראו להפלת משטרו של אסד. "ההצעה החדשה לא מאריכה את חיי כהונתו של אסד - משטרו איבד את כל הלגיטימיות", הצהיר קרי. "אנחנו רואים באחמד טומה מהאופוזיציה הסורית כראש הממשלה הזמנית", אמר הייג.

"אנחנו נדרוש התחייבות להעברת הנשק הכימי בסוריה לידיים בינלאומיות, העולם יפקח את עינו כדי לוודא שסוריה תעמוד במחויבותה. עלינו לפקח שלא יישאר כלל נשק כימי בידי סוריה", אמר שר החוץ הבריטי. "אנחנו ממשיכים לחפש פיתרון דיפלומטי לסבל בסוריה".