קרי: "יהיו השלכות אם אסד יפר את ההסכם"

מזכיר המדינה האמריקני קרי ושרי החוץ של צרפת ובריטניה הציגו חזית משותפת במסיבת עיתונאים משותפת בפריז, לקראת הפרסום של דוח פקחי האו"ם שנשלחו לסוריה. קרי הדגיש כי "אסד איבד כל לגיטימציה לשלטונו" ואמר שיהיו השלכות חמורות לאי-עמידה בהסכם: "לא נסתפק רק במילים"

שרי החוץ של ארה"ב, בריטניה וצרפת קיימו מסיבת עיתונאים בפריז, לקראת הפרסום הצפוי הערב של דוח פקחי האו"ם שנשלחו לסוריה, ואמרו כי הדוח יקבע שבוצע שימוש בנשק כימי. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס להסכם שהושג לגבי פירוק הנשק הכימי והבהיר כי סוריה תישא בהשלכות אם לא תשתף פעולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השלושה הציגו חזית מאוחדת והבהירו כי יפעלו יחדיו על מנת לאכוף את הפיתרון הדיפלומטי. "אנו מגבשים הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם, שתצביע על אסד כמבצע המתקפה הכימית בסוריה", אמרו. קרי הוסיף כי הצעת ההחלטה תכלול את סעיף 7 לאמנת האו"ם - כלומר, אפשרות של תקיפה בסוריה במידה ולא תשתף פעולה.

"היום המשטר בסוריה מודיע דרך רוסיה שהוא ייפטר מהנשק הכימי, אך לא נסתפק במילים", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני. "אי אפשר להתבסס על הצהרות בלבד. נפעל לשיתוף פעולה רחב במועצת האו"ם כדי להשיג את הפיתרון".

"צריך לדחוף לפיתרון דיפלומטי, ונעשה ככל שביכולתנו לעזור לתושבי סוריה לצאת ממעגל האלימות, שמייצר קטסטרופה אנושית", הוסיף קרי. "אם אסד לא ישתף פעולה, חייבות להיות השלכות לכך".

"קוראים להעביר את השלטון בסוריה"

"הדוח שיתפרסם יוכיח חד משמעית שנעשה שימוש בנשק כימי", הודיע בבטחה שר החוץ הצרפתי לורן פביוס. "נשיג את המטרה - הוצאת הנשק הכימי מסוריה - בדרך זו או אחרת. אנחנו נוכיח אחת ולתמיד שנעשה שימוש בנשק כימי, ואנחנו רוצים להעביר החלטה מסודרת שתקבע שמי שהשתמש בנשק זה המשטר הסורי".

"השימוש בנשק כימי הוא רק אספקט אחד בטרגדיה בסוריה - הקרבות נמשכים, ואין פיתרון צבאי לקונפליקט", הוסיף פביוס. "הסכמנו שצריך לערוך מגעים דיפלומטיים ולהעביר את השלטון הנוכחי. אסד מעדיף להמשיך ולהילחם כדי לשמר את מעמדו, אך העולם חייב להבהיר לאסד שאין חלופה לשולחן המשא ומתן".

קרי, הייג ופביוס שבו וקראו להפלת משטרו של אסד. "ההצעה החדשה לא מאריכה את חיי כהונתו של אסד - משטרו איבד את כל הלגיטימיות", הצהיר קרי. "אנחנו רואים באחמד טומה מהאופוזיציה הסורית כראש הממשלה הזמנית", אמר הייג.

"אנחנו נדרוש התחייבות להעברת הנשק הכימי בסוריה לידיים בינלאומיות, העולם יפקח את עינו כדי לוודא שסוריה תעמוד במחויבותה. עלינו לפקח שלא יישאר כלל נשק כימי בידי סוריה", אמר שר החוץ הבריטי. "אנחנו ממשיכים לחפש פיתרון דיפלומטי לסבל בסוריה".

הדוח יפורסם בהמשך היום

קבוצת הפקחים בראשותו של המומחה השוודי אקה סלסטורם, שנשלחה כדי לקבוע האם נעשה שימוש בנשק כימי במתקפה של ה-21 באוגוסט בפרברי דמשק, תדווח בהמשך היום על ממצאיה. הפקחים יודיעו האם נעשה שימוש בנשק כימי כמו שארה"ב ובעלות בריתה טוענות וגם איזה סוג של נשק כימי הופעל.

ממצאי הפקחים יחשפו את סוג הנשק הכימי אבל לא יצביעו על הגורם היורה. הפקחים לא יכולים לקבוע האם אסד או המורדים עשו שימוש בנשק הכימי, אך בארה"ב טוענים שעל פי סוג הנשק הכימי - ניתן לקבוע מי החזיק את הנשק על פי מידע מודיעיני. לוושינגטון אין ספק שמדובר באנשיו של אסד.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שיעדכן את מועצת הבטחון של האו"ם על הממצאים כבר אמר שהוא מצפה שהדוח יספק "אישור חד משמעי" שנעשה שימוש בנשק כימי.

קרי נפגש בפריז עם עמיתיו באירופה ויעדכן אותם על פרטי ההסכם שהושג עם מוסקבה. "עכשיו זה תפקידו של הממשל הסורי למלא אחר תנאי ההסכם במלואם, הקהילה הבינלאומית, כולל רוסיה, חייבת לראות בממשל כאחראי למעשים בסוריה", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני.