"כמחצית מהמורדים - ג'יהאדיסטים"

מחקר חדש שערכה חברת ייעוץ בטחוני בריטית מראה שמתוך כ-100 אלף המורדים הלוחמים בסוריה, כעשירית מהם לוחמים עבור ארגונים המזוהים עם אל קעידה. עוד קובע המחקר כי המורדים מחולקים לכ-1000 פלגים, ביניהם שניים המזוהים ישירות על אל קעידה - "ג'בעת אל-נוסרה" ו-"אל-שאמס"

כמחצית - ג'יהאדיסטיים. ארכיון (רויטרס)

כמחצית מהמורדים הלוחמים בסוריה, שמספרם מוערך בכ-100 אלף, הם לוחמי ג'יהאד אסלאמיים - כך עולה ממחקר חדש שערכה חברת "ג'יינס" לייעוץ ביטחוני בבריטניה, ופורסם בעיתון "דיילי טלגרף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המחקר, למרות שמספרם של כוחות המורדים עומד על כ-100 אלף, הם מחולקים לכ-1000 קבוצות שונות. כעשרת אלפים מתוך המורדים לוחמים בקבוצות המזוהות עם ארגונים הקשורים לאל קעידה, ועוד כ-35 אלף הם לוחמי ג'יהאד שלא מזוהים עם אף ארגון.

"המרד מנוהל עתה על ידי לוחמים שלכל הפחות מונעים מנקודת המבט האסלאמית של המשבר", אמר צ'רלס ליסטר, מחבר המחקר, שהסתמך על מודיעין וראיונות עם פעילים ולוחמים בסוריה.

"בשנת 2011, שני פלגים מקבוצות המורדים הקשורים לאל קעידה, ג'בעת אל-נוסרה ו"אל-שאמס", הצליחו להשתלט על חלקים נרחבים בצבא סוריה החופשי", אמר ליסטר. "החשש הוא שאם המערב לא יתנהל בצורה נכונה, הוא ימצא עצמו דוחף קדימה את הקבוצות הללו, ואם המורדים יחשבו שהמערב רוצה בהמשך שלטונו של אסד, גם הפלגים המתונים יהפכו לקיצוניים", הוסיף.

מטרתם של המורדים הוא להפיל את שלטון אסד, אך עם זאת הקבוצות הג'יהאדיסטיות רוצות במקביל לנקוט בשלטון אסלאמי קיצוני, רצון שגרם ללחימה עזה בשבוע שעבר בין קבוצת "אל-שאמס" הקיצונית לבין שני פלגים מתונים יותר.