אירן: רוצים צעדי אמון עם ארה"ב, שיפסיקו לאיים

בטהרן מגיבים לדברי אובמה: שר החוץ זריף אומר כי האירנים מוכנים לחדש את השיחות על תכנית הגרעין ומדגיש כי הבסיס צריך להיות "הכרה אמריקנית בכך שיש לנו טכנולוגיה גרעינית". עומאן מתווכת במגעים בין הצדדים ומעבירה מסרים מרוחאני

לקראת משא ומתן ישיר בין ארה"ב לאירן על תכנית הגרעין? לאחר שמוקדם יותר היום (א') הצהיר אובמה על רצונו להגיע לעסקה עם טהרן, במקביל לשימור אפשרות צבאית אמינה, מבהיר שר החוץ של אירן: אנו מעוניינים בצעדים בוני אמון, אך על וושינגטון להפסיק לאיים בהפעלת כוח צבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי השר, מוחמד ג'וואד זריף, הבסיס לדיונים בין הצדדים צריך להיות הכרה אמריקנית בכך שאירן מחזיקה בטכנולוגיה ובידע גרעיניים. גורמים בטהרן מדווחים כי בין הצדדים מתנהל ללא הרף משא ומתן עקיף, באמצעות שגרירות שוויץ באירן - ולאחרונה החלה גם עומאן לתווך במגעים. סולטן עומאן נפגש לאחרונה עם רוחאני בשליחות ארה"ב, ובהמשך הגיע גם שר ההגנה של עומאן לדיונים בשליחות אמריקנית.

בשבוע הבא יגיע נשיא אירן רוחאני, ביחד עם פמליה גדולה, לעצרת האו"ם הנערכת בניו יורק. בארה"ב מבהירים כי קבלת הפנים למשלחת האירנית תהיה שונה מהותית מזו שלה זכתה המשלחת בראשות אחמדינג'אד. בשלב זה נקבעה פגישה בין שר החוץ האירני זריף לבין שר החוץ הבריטי הייג - פגישה רמת דרג ראשונה מזה שנים בין שתי המדינות, שלהן אין יחסים דיפלומטיים.

עובדים אירנים בכור גרעיני (רויטרס)

המחלוקת: תקרת היכולת הגרעינית

בהמשך תיתכן גם פגישה רמת דרג בין נציגים אמריקנים לבין נציגים אירנים, אם כי בשלב זה לא צפויה פגישה ישירה בין אובמה לרוחאני. המחלוקת העיקרית בין הצדדים כעת היא בנוגע ל"תקרה" של היכולת הגרעינית. בתקופה האחרונה נראה שאירן החליטה להישאר באזור הדמדומים שעל סף הפצצה, והשאלה היא מה יהיה הסף הגרעיני שאירן תורשה להחזיק בו וייחשב מספיק בעיני מעצמות המערב.

במקביל, הביעו היום גורמים ישראלים שביעות רצון מהמסר התקיף של אובמה לאירן, אך הביעו חשש מכך שבאירן לא מתייחסים לאיום הצבאי האמריקני כאמין, וזאת לנוכח הפעולות האחרונות בסוריה.

מוקדם יותר היום אמר אובמה כי האיום האמריקני בתקיפה צבאית בסוריה העביר מסר ברור למשטר האירני. "העמדה שלי היא שאם אתה מציב איום אמין בתקיפה, בשילוב עם מאמצים דיפלומטיים, אתה יכול להגיע לעסקה".