אובמה לרוחאני: תכנית הגרעין של אירן – סוגיה גדולה בהרבה מסוריה

בריאיון לרשת ABC סיפר נשיא ארה"ב כי החליף תכתובות עם נשיא אירן בנוגע למשבר בסוריה ולתכנית הגרעין שמפתחת טהרן. אובמה אמר כי הבהיר לרוחאני שסוגיית הגרעין האירני מורכבת הרבה יותר מפירוק הנשק הכימי של סוריה

התחממות ביחסים בין וושינגטון לטהרן? בריאיון לרשת ABC הודה היום (א') אובמה בפעם הראשונה כי החליף מכתבים עם נשיא אירן החדש חסן רוחאני, ובהם דן עמו במשבר בסוריה ואף בתכנית הגרעין האירנית. לדבריו, האירנים מבינים כי עבור וושינגטון, תכנית הגרעין האירנית היא "סוגיה גדולה בהרבה" ממשבר הנשק הכימי בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אובמה, האיום האמריקני בתקיפה צבאית בסוריה העביר מסר ברור למשטר האירני. "מה שעליהם ללמוד מכך שהוא שישנו פוטנציאל לפתור את הסוגיות האלה בצורה דיפלומטית", אמר אובמה. "אני לא חושב שהנשיא החדש באירן יהפוך את נושא הגרעין לסוגיה פשוטה פתאום, אבל העמדה שלי היא שאם אתה מציב איום אמין בתקיפה, בשילוב עם מאמצים דיפלומטיים, אתה יכול להגיע לעסקה".

במהלך הריאיון דחה אובמה את הטענה שהשמיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ולפיה המורדים בסוריה הם שעומדים מאחורי התקיפה הכימית בפאתי דמשק ב-21 באוגוסט. "אף אחד בעולם לא לוקח ברצינות את הרעיון שהמורדים הם שהיו התוקפים במקרה זה", אמר.

עם זאת, אובמה קידם בברכה את מאמציו של הנשיא הרוסי למציאת פתרון דיפלומטי למשבר. "אני חושב שמר פוטין משחק תפקיד חשוב בקידום השלום בסוריה, למרות שיש בינינו הבדלים וחילוקי דעות רבים", אמר אובמה. "אני מקבל בברכה את העובדה שהוא לוקח אחריות לוודא כי משטר אסד יתמודד עם סוגית הנשק הכימי".

אובמה: ההסכם עם סוריה - התקדמות חיובית

"התקדמות חיובית". אובמה (הבית הלבן)
הבוקר פנה אובמה לאזרחי ארצות הברית וכינה את ההסכם על הוצאת הנשק הכימי מסוריה "התקדמות חיובית". לדברי אובמה, "כל הסכם צריך להבטיח שמשטרו של אסד ורוסיה ימלאו את ההתחייבויות שלהם".

"השבוע, כשפניתי לאומה בנוגע לסוריה, אמרתי שבין השאר, בגלל האיום הממשי לכוחות אמריקנית, אנו ערים לאפשרות של פתרון דיפלומטי. רוסיה הביעה את נכונותה, יחד עם הקהילה הבינלאומית, לאלץ את סוריה לוותר על הנשק הכימי שלה - הנשק שבו אסד עשה שימוש כדי להתקיף ולהרוג יותר מאלף אנשים ב-21 לאוגוסט", אמר נשיא אובמה בסרטון השבועי שהפיץ הבית הלבן. "גם ביקשתי מהקונגרס לדחות את ההצבעה על השימוש בכוח צבאי לזמן מה, כדי להניע את המהלך הדיפלומטי, וזה מה שאנו עושים", הוסיף.

"על פי הוראתי, מזכיר המדינה ג'ון קרי שוחח עם עמיתו הרוסי. אבל אנו מבהירים שאנו לא מוכנים שהעסקה תהיה חלק ממדיניות שתעודד עיכובים. כל הסכם צריך להבטיח שמשטרו של אסד ורוסיה ימלאו את ההתחייבויות שלהם: כלומר , הסגרת הנשק הכימי של סוריה לשליטה בינלאומית ולבסוף, להרוס את הנשק. זה יאפשר את השגת המטרה - למנוע מהמשטר הסורי את השימוש בנשק כימי, לפגוע ביכולות שלהם לעשות בו שימוש, להבהיר לעולם שאנו לא נסבול את זה", הדגיש אובמה.