חשש בקולורדו: החרפה נוספת בשיטפונות

לפחות חמישה בני אדם קיפחו עד כה את חייהם בשיטפונות הקשים ביותר שידעה מדינת קולורדו מאז 1976. יותר מ-500 טרם אותרו והרשויות חוששות כי מספר ההרוגים יאמיר. במקביל, לאחר יממה של הפוגה, צפויים גשמי הזלעפות להתחדש בשעות הקרובות – דבר שעלול לגרום להחרפה ניכרת בשיטפונות ובמפולות

תושבי מדינת קולורדו שבארצות הברית חוששים מהחרפה נוספת בשיטפונות הקשים במדינה, בעקבות תחזית על התחדשות הגשמים הכבדים בשעות הקרובות. מאז יום ד' האחרון נהרגו לפחות חמישה בני אדם ויותר מ-500 טרם אותרו בשיטפונות הגדולים ביותר שידעה המדינה מאז 1976.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים רשמיים במחוז בולדר העריכו כי עד שעות אחר הצהריים (שעון קולורדו), עשויים לרדת 100 מ"מ נוספים של גשם - תחזית שאותה כינה השריף המקומי ג'ו פלה כ"הרסנית". הרשויות בקולורדו חוששות כי כל גשם נוסף יגרור אחריו הרחבה של השיטפונות ויגרום לסחף אדיר של בוץ ופסולת.

ברחבי המדינה נמשכים החיפושים הנרחבים וניסיונות החילוץ של יותר מ-500 בני אדם שטרם נמצאו. על אף שגורמי ההצלה מעריכים כי רבים מהנעדרים פשוט עוד לא הצליחו ליצור קשר בשל תנאי השטח הקשים, מעריך השריף פלה כי מספר ההרוגים עוד עשוי לעלות. "בהתחשב בממדי ההרס, הסבירות שנראה קורבנות רבים יותר היא גבוהה".

"הכבישים פשוט נעלמו"

בחלק מהאזורים במדינה ירדו כ-380 מ"מ של גשם בתוך שלושה ימים בלבד - כמות העולה על ממוצע הגשמים לשנה שלמה באזור. השיטפונות העזים שלוו במפולות בוץ ובסחף, גרמו להרס עצום של מבנים ודרכי תחבורה. "כל הכבישים בצד המערבי של המחוז נהרסו. הם פשוט נעלמו", אמרה דוברת כוחות החירום בקולורדו.

לפחות חמישה בני אדם נהרגו עד כה בשיטפונות: זוג שעצר את מכוניתו צפונית לבולדר נשטף וטבע למוות, וגופותיהם נמצאו לאחר כיממה. אדם נוסף נהרג ככל הנראה מקריסת בניין בעיירה ג'יימסטאון, אדם נוסף טבע בקולורדו ספרינגס ואישה כבת 60 נסחפה בזרם בבולדר וההערכות הן כי לא שרדה.

מושל המדינה ג'ון היקנלופר הכריז על מצב אסון ב-14 מחוזות. היקנלופר הדגיש כי מאמצי הפינוי הם בעדיפות העליונה, וייעץ לתושבים להתרחק מהפסולת ומהנהרות המוצפים באדמה. "זו חייבת להיות הסופה הגדולה ביותר שאני יכול לדמיין בהיסטוריה של המדינה". לאור הכרזתו, 6 מילוני דולרים הוקצו למימון מאמצי השיקום. הנשיא אובמה אישר את בקשת מחוז קולורדו לסיוע בזמן חירום והקצאת כספים.

על פי הערכות, למחוז בולדר בלבד יידרש סכום של כ-150 מיליון דולר על מנת לתקן כבישים באורך של כ-200 ק"מ ועוד 20-30 גשרים שניזוקו.