אובמה: "נוודא שאסד יוותר על הנשק שלו"

הנשיא אובמה בירך על השגת ההסכם בנוגע לפירוק סוריה מנשקה הכימי, אך הבהיר: "אנחנו לא מתכוונים רק לסמוך על מילותיהם של אסד ורוסיה - אנו רוצים לראות פעולות אמיתיות שיוכיחו כי אסד רציני". בעדכון שבועי לאזרחי ארה"ב אמר אובמה כי ארה"ב "תמשיך לשמור על נוכחות הכוחות באזור כי להמשיך וללחוץ על אסד"

 יממה לאחר הסיכום בין ארה"ב לרוסיה על הוצאת הנשק הכימי מסוריה, פונה נשיא ארה"ב ברק אובמה לאזרחיו ואומר כי ההסכם או "התקדמות חיובית", ומבהיר: "כל הסכם צריך להבטיח שמשטרו של אסד ורוסיה ימלאו את ההתחייבויות שלהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השבוע, כשפניתי לאומה בנוגע לסוריה, אמרתי שבין השאר, בגלל האיום הממשי לכוחות אמריקנית, אנו ערים לאפשרות של פתרון דיפלומטי. רוסיה הביעה את נכונותה, יחד עם הקהילה הבינלאומית, לאלץ את סוריה לוותר על הנשק הכימי שלה - הנשק שבו אסד עשה שימוש כדי להתקיף ולהרוג יותר מאלף אנשים ב-21 לאוגוסט", אמר נשיא אובמה בסרטון השבועי שהפיץ הבית הלבן. "גם ביקשתי מהקונגרס לדחות את ההצבעה על השימוש בכוח צבאי לזמן מה, כדי להניע את המהלך הדיפלומטי, וזה מה שאנו עושים", הוסיף. 

"על פי הוראתי, מזכיר המדינה ג'ון קרי שוחח עם עמיתו הרוסי. אבל אנו מבהירים שאנו לא מוכנים שהעסקה תהיה חלק ממדיניות שתעודד עיכובים. כל הסכם צריך להבטיח שמשטרו של אסד ורוסיה ימלאו את ההתחייבויות שלהם: כלומר , הסגרת הנשק הכימי של סוריה לשליטה בינלאומית ולבסוף, להרוס את הנשק. זה יאפשר את השגת המטרה - למנוע מהמשטר הסורי את השימוש בנשק כימי, לפגוע ביכולות שלהם לעשות בו שימוש, להבהיר לעולם שאנו לא נסבול את זה", הדגיש אובמה.

"אנו רואים סימנים של התקדמות: לאחרונה, לפני שבוע, משטרו של אסד לא הודה שהוא מחזיק נשק כימי. היום, הוא מודה בכך, וסוריה הביעה את נכונותה להצטרף ל-189 המדינות, שמייצגות 98 אחוזים מהאוכלוסייה, לקחת חלק מההסכם הבינלאומי שאוסר על שימוש בנשק כימי. רוסיה הציבה את האמינות שלה כאחראית לתוצאה הזו", ציין הנשיא.

"לא יכולים להסתכן"

"אלו התפתחויות חיוביות - אנו ממשיכים לעבוד עם הקהילה הבינלאומית כדי לוודא שאסד מוותר על הנשק הכימי שלו ושהוא יושמד. נמשיך לנסות ולקבל את תמיכת בני בריתנו סביב העולם שמסכימים איתנו שיש צורך בפעולה, לפסיק את השימוש בנשק כימי בסוריה. אם השיחות הנוכחיות יביאו לתכנית רצינית, אני מוכן לנוע קדימה", פירט הנשיא בפני אזרחיו.

"אנחנו לא מתכוונים רק לסמוך על מילותיהם של אסד ורוסיה, אנו רוצים לראות פעולות אמיתיות שיוכיחו כי אסד רציני בנוגע לוויתור על הנשק הכימי ובגלל שהתכנית נוצרה רק בגלל האיום בשימוש בכוח על ידי הצבא האמריקני", הצהיר אובמה. לדבריו, "אנו נמשיך לשמור על נוכחות הכוחות שלנו באזור כדי להמשיך וללחוץ על המשטר של אסד, אם הדיפלומטיה תכשל, ארצות הברית והקהילה הבינלאומית חייבות להיות מוכנות לפעול".

"השימוש בנשק כימי בכל מקום בעולם עומד בניגוד לזכויות האדם והיוא מהווה איום לביטחונם של אנשים בכל מקום, כמו שאמרתי כבר שבועות, הקהילה הבינלאומית חייבת להגיב לשערורייה הזו. אזור לתת לדיקטטור להשתמש בגז נגד ילדים במיטותיהם ברעל. אנו לא יכולים להסתכן ולאפשר שימוש בגז רעיל כנשק החדש לשימושם של רודנים וטרוריסטים בכל העולם. אנו בעלי חוב לנהל עולם ללא פחד משימוש בנשק כימי למען ילדנו. אם יש סיכוי מסוים להשיג את המטרה הזו בלי שימוש בכוח, אני מאמין שאנו צריכים לנצל אותה", סיכם אובמה את דבריו.

חיזוק מסויים לדברי אובמה מגיע דווקא מהיריבה אירן: יו"ר הפרלמנט האירני עלי לאריג'ני אמר כי ההסכם בין רוסיה לארצות הברית לסילוק הנשק הכימי מידיה של סוריה הוא סימן ל"רציונליות" של ארה"ב. לאריג'ני אמר במסיבת עיתונאים כי "אנו מקווים שלפוליטיקאים בארה"ב יש את מידת ההיגיון כדי להימנע מפעילות קיצונית. האירועים בימים האחרונים וההחלטה שאומצה מצביעה על ההיגיון הזה".