שיעור אלים: פצועים בהפגנת מורים במקסיקו

בכיכר זוקלו שבמרכז עיר הבירה המקסיקנית הגיעו לשיאם העימותים בין כוחות המשטרה למורים המפגינים נגד הרפורמה בחינוך, בפציעתם של לפחות 40 בני אדם. אנשי החינוך מוחים על הכוונה לקצץ בשכרם ולשנות את שעות העסקתם

סוף שבוע של מהומות במקסיקו סיטי: לפחות 40 בני אדם נפגעו בהתנגשויות אלימות בכיכר זוקלו (כיכר החוקה) שבעיר, לאחר שמאות מורים שהפגינו נגד הרפורמה בחינוך והפרו את הצו האוסר להפגין מעבר לשעה שנקבעה מראש - שבה חל יום העצמאות המקסיקני. כך דיווח ה"טלגרף" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפי המורים המפגינים מחו בכיכר המרכזית בשלושת השבועות האחרונים, אך רובם עזבו בטרם נכנס לתוקפו הצו האוסר על ההפגנות, כשהם משאירים אחריהם הררי אשפה ואוהלים. גם לאחר פינוי הכיכר, זלגו העימותים בין השוטרים למורים - שחלקם יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. על פי נתוני הצלב האדום המקסיקני והמשטרה הפדרלית, לפחות 29 מפגינים ו-11 שוטרים נפצעו באירועים.

מפקד המשטרה הפדרלית מנואל קלב ציין כי "31 בני אדם נעצרו, אך אף אחד מהם אינו משתייך למורים". לדבריו, העצורים אחזו בכלי נשק מסוגים שונים, כולל תרסיסים ששימשו כלהביורים. על פי המסורת של המדינה, הנשיא אנריקה פנה נייטו תכנן לשאת דברים ממרפסת מעל כיכר זוקאלו, אבל הפגנת המורים, שנמשכת כבר יותר משבועיים, הציבה סימן שאלה מעל החגיגות.

המחאות בבירה המקסיקנית פרצו בעקבות זעמם של המורים על כוונתו של הנשיא אנריקה פנה נייטו לבצע רפורמה במערכת החינוך המקסיקנית, הכוללת שינוי של תנאי העסקתם ושכרם. ויש לו סיבה מוצדקת: על פי נתוני ה-OECD, הישגיה של מערכת החינוך במקסיקו הם מהנמוכים בעולם, זאת למרות שחמישית מתקציבה מיועד לכך.